10. 6. 2013

GAUDÍ: Portal Miralles a další barcelonské drobnosti

Ačkoliv se Gaudí v Barceloně proslavil především svými domy, v katalánské metropoli dodnes nalezneme mnoho dalších drobností vzniklých z návrhů geniálního architekta. Často jde o drobné restaurační či dekorační práce, o nichž už dnes jen málokdo ví. Bez nich by však procházka po Gaudího Barceloně nebyla úplná...

PORTAL MIRALLES
Asi ta největší "drobnost"; k návštěvě na adrese Passeig de Manuel Girona, číslo 55. Jde o vstupní bránu a zeď ohraničující pozemek, který vlastnil průmyslník a Gaudího přítel Hermenegild Miralles. Gaudí se měl postarat právě o tyto vstupní prvky, avšak rezidenci, jež měla na pozemku stát, dostal za úkol navrhnout tehdy začínající architekt Domènec Sugrañes. Portal Miralles byl postaven v roce 1901 a lze v něm spatřit prvky typické pro Gaudího v daném tvůrčím období (viz podoba s Casa Calvet). 

Od roku 1968 Portal Miralles tvoří jakousi vstupní bránu do areálu urbanistického komplexu známého pod názvem Les Cotxeres (Vozovna - v těchto místech dřív byla vozovna tramvají). V roce 1999 prošla stavba kompletní rekonstrukcí, přičemž tou největší novinkou byla instalace Gaudího bronzové sochy v životní velikosti, kterou vytvořil katalánský sochař Joaquim Camps.

Portal Miralles (2013)

PARC DE LA CIUTADELLA
  
Pouliční osvětlení na
Plaça Reial (1879)
(Foto: wikipedia.org)
Tento velký barcelonský park se v roce 1888 stal hlavním dějištěm Světové výstavy. Dodnes je pěknou přehlídkou barcelonského modernisme. Jedním z hlavních architektů, kteří se na výstavbě parku podíleli, byl Josep Fontserè i Mestre. Ten pro park mimo jiné vytvořil v letech 1875 - 1881 velkou fontánu s kaskádou. A právě tomuto architektovi byl za svých studií k ruce mladý Antoni Gaudí - jeho dílem jsou pravděpodobně některé dekorace a skalní motivy zmíněné kaskády. Podílel se též na tvorbě vstupní brány do celého areálu parku. Stejně tak je pravděpodobná Gaudího spolupráce na některých dekorativních prvcích při stavbě trhu Mercat del Born.

PLAÇA REIAL
V roce 1879 s čerstvým titulem v kapse dostal Gaudí zakázku na vytvoření několika pouličních lamp pro náměstí Plaça Reial v barcelonské Gotické čtvrti. Gaudí navrhl hned dva typy lamp, přičemž na Plaça Reial byly nakonec umístěny dvě typu, jenž vidíte na obrázku (zakončení helmicí římského boha Merkura). Další jsou pak umístěny na náměstí Pla de Palau o kousek dál.

Drobných děl z pera geniálního katalánského architekta bylo po Barceloně samozřejmě víc, avšak velká řada z nich se do dnešních časů již nedochovala. Gaudí nosil v hlavě také celou řadu projektů, k nimž existují návrhy, k jejichž realizaci však nikdy nedošlo. Asi ten nejkompletnější seznam slavných, méně slavných či nerealizovaných projektů naleznete zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat