5. 6. 2013

GAUDÍ: Finca Güell

Daleko od centra města, až v rezidenční čtvrti Pedralbes, nalezneme jednu z těch méně známých Gaudího barcelonských staveb. Pod názvem Finca Güell či Pavellons Güell se skrývá několik drobných (ale gaudíovsky nápadných) budov. Stavby, které měly být součástí velkolepého statku podnikatele a mecenáše umění Eusebiho Güella, nakonec sloužily jako prostory Gaudího katedry na Universitat Politècnica de Catalunya.Eusebi Güell zadal Gaudímu tento projekt v roce 1883. Oficiálně tak bylo stvrzeno následující dlouholeté přátelství a spolupráce těchto dvou Katalánců. Güell se s Gaudím poprvé setkal pár let předtím a jeho práce ho na první pohled zaujala. Pavilony Güellova statku jsou tak jednou z prvních zakázek bohatého průmyslníka pro začínajícího architekta.

Byly vystavěny v letech 1884 - 1887 a celý "komplex" se do dnešních dní skládá ze tří budov - stáje, jízdárny a domku pro vrátného. Všechny zaujmou svými bohatými ornamenty. Gaudí zde pokračuje plně pod vlivem mudéjarského stylu, podobně jako v předchozím (či spíše souběžném) projektu - Casa Vicens. Zajímavé však je, že na rozdíl od většiny ostatních Gaudího staveb jsou interiéry pavilonů Finca Güell velice strohé. Žádné fantastické vitráže, bohatě zdobené zdi a stěny či exoticky vypadající kusy nábytku. Je to logické, protože například na rozdíl od Casa Vicens, Casa Batlló a dalších budov nebyly tyto určené k trvalému obývání, ale pro ustájení domácích zvířat.

Velice důležitým prvkem celé stavby je nepřehlédnutelná Dračí brána zavěšená mezi domkem vrátného a stájemi. V hlavní roli tu vystupuje mytologický drak Ládón, jenž podle bájí střežil zahrady Hesperidek a byl poražen až silákem Herkulem. Samotná brána je takřka 5 metrů široká a zle se tvářící drak dokáže odradit od vstupu do zahrady nejednoho otrlého turistu (no dobře, to už zní trochu přehnaně). 

Pavilony dnes tvoří jeden ze vstupů do botanické zahrady patřící Universitat de Barcelona a v letech 1968 - 2008 v nich sídlila Càtedra Gaudí, oddělení barcelonské polytechniky, které se zabývá právě Gaudího architekturou a osobností. V současnosti se plánuje větší otevření těchto prostor běžné veřejnosti, nicméně jak již bylo řečeno, to nejkouzelnější na zmíněných pavilonech najdete zvenčí. Pavellons de Finca Güell se nachází na rohu ulic Avinguda de Pedralbes a carrer de George R. Collins - zhruba 700 metrů od stanice metra L3 Palau Reial.
Žádné komentáře:

Okomentovat