9. 6. 2013

GAUDÍ: Col·legi de les Teresianes

Col·legi de les Teresianes je velice specifickou stavbou. Vzhledem ke Gaudího stylu jde o velice strohou budovu, která však i přesto již z dálky budí zájem. Pro katalánského architekta je to zároveň solidní výzva. Snad ještě nikdy se při svých stavbách nemusel obejít s tak miniaturním rozpočtem.

Zakázku na vybudování školy a kláštera pro řád svaté Terezie dostal Gaudí na konci 80. let 19. století na popud samotného zakladatele řádu Enrica d'Ossó i Cervelló (roku 1993 prohlášeného za svatého). Tereziánský komplex měl původně vzniknout z návrhu barcelonského architekta Joana Baptisty Ponse, avšak po roce byl projekt svěřen Gaudímu, jenž tak při stavbě čelil dvěma zásadním komplikacím: 1) stavba již měla vybudované základy a jasně daný půdorys, takže Gaudí musel své plány této skutečnosti přizpůsobit; 2) hlavní podmínkou řádu byla "šetrnost" v otázce peněz, tedy žádné bezedné toky peněz, na jaké byl zvyklý například u projektů svého přítele Güella.

Katalánský architekt se s oběma komplikacemi nakonec zdařile vypořádal, a tak v letech 1888 - 1889 vytvořil tehdy ještě na mimobarcelonském území prostou, lacinou a přesto docela velkolepou stavbu. Kvůli velice malému rozpočtu mohl Gaudí pracovat pouze s cihlami a podobným nejlevnějším materiálem - o případných okázalých a nádherně barevných dekoracích si mohl nechat jen zdát - nicméně ani v takovém případě se nenechal odradit, jak si ostatně lze všimnout při pohledu na množství dekorativních obrazců vytvořených jen z cihel. Kromě zajímavých technologických postupů a inspirace v gotice si Gaudí při stavbě přece jen neodpustil ani některé ze svých parádiček - například spirálovitě zatočené cihlové sloupy, což je zvláštní prvek, který pak dosáhne většího využití při stavbě chrámu Sagrada Familia. Fasáda domu skrývá mnoho více či méně patrných náboženských odkazů směřovaných především k odkazu svaté Terezie.

Budovu Col·legi de les Teresianes dnes naleznete na adrese: carrer Ganduxer, číslo 85-105. Distrikt Sarrià - Sant Gervasi, čtvrť Les Tres Torres, stejnojmenná stanice vlaků FGC. Stále také slouží svému účelu - nachází se v ní škola, která ještě do konce minulého století byla určená výhradně pro dívky, nicméně dnes již funguje jako smíšená pro chlapce i dívky. To je ostatně také jeden z důvodů, proč tato budova není příliš přístupná veřejnosti. Na rozdíl od většiny ostatních Gaudího staveb totiž tato stále slouží svému primárnímu účelu, a nestihla se tak ještě stát muzeem.  To je jeden z hlavních důvodů skutečnosti, že tato stavba nebývá příliš často součástí gaudíovských itinerářů cestovních agentur a kanceláří. Patří zkrátka mezi ty tajemnější a méně známé Gaudího památky v katalánské metropoli, avšak o to lákavější k poznání.


Col·legi de les Teresianes (2011)
Pohled z carrer Ganduxer.
Col·legi de les Teresianes (2011)
Pohled z carrer d'Alacant.

Spoustu krásných detailních fotografií Col·legi de les Teresianes najdete ještě zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat