3. 6. 2013

GAUDÍ: Casa Vicens

Dnes skrčený mezi mnohapatrovými bytovými domy. I přesto ohromí. I když není součástí většiny barcelonských turistických itinerářů, pokud náhodou některý z turistů zbloudí až do těchto končin, okamžitě vytahuje fotoaparát. Oním krásným a fascinujícím domem není nic jiného než Casa Vicens nacházející se na ulici carrer de les Carolines, číslo 24 v barcelonské čtvrti Gràcia...

  
Casa Vicens (2011)
CASA VICENS - modernistická stavba a od roku 2005 i památka UNESCO. A především, první skutečně důležitá Gaudího zakázka. Jak již víme z předchozího článku, Gaudí získal diplom v roce 1878 a prakticky vzápětí mu Manuel Vicens i Montaner svěřil projekt nového rodinného letního sídla. Stavět se začalo až v roce 1883 a po dlouhých průtazích byl dům dokončen roku 1888. 

Na vině nebyl ani tak Gaudího svérázný styl práce (základní idea a pak již jen improvizace) jako spíš nedostatek peněz ze strany pana Vicense. Ten se údajně několikrát ocitl i na pokraji bankrotu jen proto, aby mohl být dům dostavěn. Postava budoucího majitele domu možná hrála roli i při volbě venkovního vzezření stavby - podle jedné verze byl Manuel Vicens majitelem továrny na výrobu kachliček, proto se s nimi Gaudí rozhodl tak velkolepě pracovat. Podle jiné verze byl zase jen obchodníkem a makléřem na burze, tedy žádné kachličky... Zámožný majitel si svého domu však příliš neužil - zemřel v roce 1895. O 4 roky později ho vdova po Vicensovi, Dolors Giralt, prodala doktoru Antonimu Joverovi. 


Od roku 1899 tak dům patří rodině Joverových a z letního sídla se mezitím stala hlavní rodinná rezidence. Současnými majiteli jsou synové Fabioly Jover González, která zemřela v roce 2001. Již několik let se však snaží dům prodat - zatím neúspěšně. Podle slov jednoho z majitelů je dům sice krásný, ale pro rodinný život není příliš pohodlný. Navíc se uvažuje o zpřístupnění domu coby muzea (jako je tomu v případech dalších Gaudího staveb - Casa Battló, Casa Milà, Palau Güell...). Rodina se domu zkrátka chce zbavit, nicméně vysoká částka (prý okolo 27 - 35 milionů euro = okolo 750 000 000 korun!!!) stejně jako spousta omezení souvisejících se skutečností, že jde o památku UNESCO, zatím žádné zájemce nepřilákala. Pokud náhodou disponujete zbytečnou miliardou, kterou byste rádi investovali, stačí navštívit speciální web vytvořený pro prodej Casa Vicens.


Interiér (Foto: www.casavicens.es)
Kouzlo této první Gaudího velké stavby, inspirované mudéjarským stylem, se skrývá především v dokonalé kombinaci základních stavebních materiálů - hrubého kamene, výrazných červených cihel a především mistrovsky položených kachlových obkladů. Právě kachličky s motivem afrikánů jsou jedním z mnoha milých detailů, které Casa Vicens nabízí. Za zmínku stojí taktéž výrazná mříž, kterou navrhl Gaudího dlouholetý spolupracovník, sochař Llorenç Matamala. Charakteristická mříž se inspirovala v listech palmy žumary nízké :-) S touto mříží se dnes nesetkáte pouze u domu Casa Vicens, ale naleznete ji i u jiné Gaudího stavby... ale o tom až za chvíli. Když k tomu všemu připočteme kontrast k obyčejným okolním budovám, Casa Vicens nezapřes svou magickou aureolu. Je to jakýsi pohádkový kousek Orientu uprostřed betonových kulis evropského velkoměsta.

Při pohledu zvenčí není na první pohled příliš jasné, co přesně se může skrývat uvnitř. Budovu lze rozdělit do čtyř úrovní. Suterénní část byla původně plánována jako sklípek, nicméně v současnosti, zdá se, funguje jako zkušebna, kde se čas od času pořádají i malá hudební vystoupení (jinak je ale dům veskrze privátním majetkem, takže se dovnitř dostanete, jen pokud vás majitelé náhodou pozvou na kafe...což se vám asi jen tak nestane, to si řekněme upřímně...). Následují dvě obytná patra a malé podkroví, kde se nacházely malé pokojíky určené pro služebnictvo. Jak již bývá u Gaudího zvykem, jeho stavby fantazií překypují nejen zvenčí ale i zevnitř. Některé z pěkných detailů naleznete třeba zde. Protože se i dnes uvnitř bydlí, interiéry samozřejmě doznaly s postupem doby určitou změnu ve vybavení. Původní styl interiérů však i nadále zůstává součástí domu, jak si lze všimnout na následujících obrázcích.Interiér (Foto: www.casavicens.es)


Interiér (Foto: www.casavicens.es)
Ačkoliv je dnes Casa Vicens obestavěná takřka ze všech stran a ani sebešikovnější turista nikdy nedokáže vyfotit dům v celé jeho kráse, nebylo tomu tak vždy. Dům Casa Vicens totiž vznikl jako odpočinkové venkovské sídlo v době, kdy Gràcia byla samostatným městečkem a Barcelona byla ještě daleko. K domu tehdy patřil veliký pozemek, z něhož dnes, pokud je porovnáme, zůstala jen malinká intimní zahrádka. Na fotografii z roku 1941 (o pár řádků níž) je asi nejlépe vidět původní stav, i když už tehdy začalo být okolí silně zastavováno vysokými bytovými domy. Jak si můžete povšimnout, zahrada patřící ke Casa Vicens se táhla až k rohu ulic Carolines a Príncep d'Astúries. Dnes na jejím místě stojí osmipatrové budovy.

Na zmiňované fotografii je vidět v pozadí Casa Vicens, uprostřed monumentální kaskáda, která k domu patřila ještě podle Gaudího návrhu, a v popředí kulatý pavilonek, jenž ukrýval fontánku svaté Rity. Čerstvá (a údajně i léčivá) voda do ní proudila až z pohoří Collserola. Tato stavba vznikla teprve roku 1925, kdy se první větší rekonstrukce Casa Vicens ujal architekt Joan Baptista Serra Martínez. Kromě vodního pramenek byla součástí pavilonu i kaplička zasvěcená svaté Ritě, patronce blízkého augustiniánského kláštera. Finanční problémy bohužel donutily rodinu Joverových prodat v roce 1946 kus pozemku. Odnesla to zmiňovaná Gaudího kaskáda. Vedle Casa Vicens pak vyrostl další věžák, zatímco léčivý pramen se ocitl na odříznutém ostrůvku na rohu ulic Carolines a Príncep d'Astúries (viz obrázek z roku 1961). Ani tento ostrůvek se však neubránil spekulaci s nemovitostmi (či dalším finančním potížím) a rodina prodala i tento kousek půdy, na němž od roku 1963 stojí dnešní osmipatrový činžák.


Se zahradou zmizela i většina z dlouhé ozdobné mříže obepínající celý pozemek. Tedy, vlastně se jen tak trochu přesunula a své využití našla ve slavném Gaudího Parku Güell. Schválně se někdy zkuste důkladně podívat na mříže u Casa Vicens a na ty, které střeží hlavní vstup do Parku Güell (i některá další místa v onom parku)... Je to ta stejná mříž; ta, jež znázorňuje listy žumary nízké...


Casa Vicens je stále ještě jedním z Gaudího tajemství, která jsou ukrytá po celé Barceloně. Na rozdíl od proslavených staveb jako Casa Batlló nebo Sagrada Familia o tomto domě dosud mnoho návštěvníků Barcelony neví. Přitom stačí se jen trochu vzdálit z centra města, nechat se dovézt metrem na stanici Fontana a odtud je to už jen pár kroků ke Gaudího architektonickému skvostu. Dům lze v současnosti obdivovat jen zvenku, nicméně existuje prý jeden den v roce, kdy majitelé otevřou své pohádkové sídlo veřejnosti - tím dnem má být 22. květen, den svaté Rity... 

Casa Vicens 1941
(Zdroj: Ribas + Pacheco, Tesis, 2005)
Casa Vicens 1961 - Font de Santa Rita
(Zdroj: Ribas + Pacheco, Tesis, 2005)
Casa Vicens
(Zdroj: Ribas + Pacheco, Tesis, 2005)

Roku 2014 nakonec přeci jen k prodeji domu došlo. Zmiňovaných 35 milionů € zaplatila andorrská banka MoraBanc. Ta z domu plánuje udělat muzeum, v němž by se kromě možnosti navštívit jednu z těch méně známých Gaudího staveb pořádaly i nejrůznější výstavy. Od dubna 2015, po získání všech povolení, dům prochází určitou rekonstrukcí tak, aby se ze sto let obývaného rodinného sídla stalo muzeum schopné pojmout statisíce návštěvníků ročně. Vše by mělo být hotovo do konce roku 2016, kdy by Casa Vicens konečně měla otevřít své dveře široké veřejnosti.

Žádné komentáře:

Okomentovat