26. 5. 2013

Plaça de les Glòries Catalanes

Ačkoliv mělo být náměstí Plaça de les Glòries Catalanes důležitou součástí při budování barcelonského Eixamplu, místem styku tří důležitých cest a později dopravních tepen (Diagonal, Meridiana a Gran Via), dnešní realita je značně neutěšená a kromě dopravních zácp jde spíš o marginální zónu.

Ono se vlastně ani není co divit, když jde o jedno z dopravně nejvytíženějších míst v Barceloně. Denně tu projede okolo 100 000 automobilů. Současný stav náměstí je: jedna velká (nedodělaná) rekonstrukce. Přitom není tomu tak dávno, co náměstí dostalo svou současnou/dočasnou podobu. Charakteristický dopravní labyrint se tu utvořil v letech 1990 - 1992, kdy katalánská metropole procházela obrovskými změnami s ohledem na letní olympiádu pořádanou zde právě v létě 1992. Soustavě viaduktů, které se přezdívalo "buben", však nyní již definitivně odzvonilo. Rok za rokem  se tato stavba pomalu rozebírá (stačí se zde jen projít v Google Street View a porovnat obrázky z let 2008 a 2009) a předevčírem konečně došlo k rozhodnutí odstranit nepoužívaný kruhový nadjezd.

Nové kolo úprav by z Plaça de les Glòries Catalanes mělo opět udělat alespoň trochu pěkné místo. Kromě odstranění současné dopravní hrůzy a zanoření dopravy z ulice Gran Via pod zem se plánuje i dokončení některých budov v okolí. Hotovo by mělo být například nové sídlo barcelonského muzea designu Disseny Hub Barcelona, zatímco jiné budovy už se staly symbolem celé čtvrti jako například známá Torre Agbar. Ani tento pokus o obléknutí náměstí do moderního kabátku zatím nedokáže z místa smýt určitý nádech opuštěnosti, bídy a mizérie. Tato skutečnost je tu totiž občas velice dobře vidět. Právě tady se v posledních letech konaly v doslovném překladu "bídné trhy", na nichž především afričtí nelegální přistěhovalci prodávají skutečně vše, co jim přijde pod ruku - a to jsou ve velké spoustě případů jen a pouze odpadky.

Zkrátka a dobře, práce je tu víc než dost. Pokud chcete strávit příjemné odpoledne na nějakém příjemném barcelonském náměstí, sem rozhodně nechoďte. Pokud však píšete sociálně/nostalgicky/atd laděnou knihu, potom sem tedy spěchejte, ať ještě kousek té "mizerné" atmosféry stihnete vstřebat.
Plaça de les Glòries Catalanes (Foto: Google Maps)

Žádné komentáře:

Okomentovat