16. 5. 2013

Pau Gasol

  
Foto: nba.com
Jeho jméno je v Katalánsku symbolem basketbalu. Aby také ne, když se Pau Gasol (1980) stal vůbec prvním Kataláncem v historii, jenž se může pochlubit prstenem pro vítěze nejprestižnější basketbalové ligy světa - NBA. Tento primát ostatně je ostatně ve správných rukou, jelikož právě Pau Gasol je naprostým  katalánským průkopníkem v NBA - stal se vůbec prvním Kataláncem, který kdy v NBA nastoupil (a druhým Španělem po Fernandu Martínovi) a dále také prvním, který se objevil v play-off (2004), v All-Star Game (2006) a stal si i již zmiňovaným prvním katalánským šampionem NBA (2009).

Pau Gasol se narodil do medicínské rodiny, proto prý i nadále plánuje věnovat se v budoucnu lékařské kariéře. Medicínu nějakou dobu studoval, avšak basketbal byl přednější. Tomuto sportu pro statné chlapy (Pau Gasol měří 215 cm a váží okolo 114 kg) se začal věnovat už na základní škole v Sant Boi de Llobregat. Posléze hrál za CB Cornellà a odtud už jeho kroky následovaly do basketbalového týmu FC Barcelona (1999). V nejlepším katalánském basketbalovém týmu však dlouho nevydržel. Jeho talent totiž ohromil skauty z NBA, a tak byl Gasol v roce 2001 v jednadvaceti letech draftován do nejslavnější ligy světa (a to jako třetí v pořadí, což už samo o sobě něčemu napovídá). Sezona 2001/2002 byla tak jeho první v NBA a svými výkony v dresu Memphis Grizzlies si Gasol vysloužil cenu pro nováčka roku. A asi nepřekvapí, že i zde byl v něčem první - byl vůbec prvním Neameričanem, který si toto ocenění odnesl (a společně s Australanem Kyrie Irvingem, jenž ho obdržel v roce 2012, také dosud jediným).

Po dlouhých létech v Memphisu (2001-2008) přestoupil v roce 2008 do Los Angeles Lakers, se kterými se dočkal i svých dvou triumfů v NBA (2009, 2010). Do dlouhého výčtu jeho sportovních úspěchů patří jistě i dvě stříbrné olympijské medaile z basketbalu (2008 Peking, 2012 Londýn), zlato na mistrovství světa (2006) a dva tituly evropského šampiona (2009, 2011) - vše v dresu španělské reprezentace. Mimochodem, v NBA se mu daří i ze statistického pohledu, jelikož se drží na předních místech tabulek pro evropské hráče. Jinými slovy, Pau Gasol se již nyní stal jedním z nejlepších Evropanů, kteří kdy v americké soutěži hráli. A co se týká rodného kraje, rozhodně jde o nejlepšího katalánského basketbalistu v historii. Tedy zatím... Pau Gasol má totiž ještě dva mladší bratry! 

Žádné komentáře:

Okomentovat