18. 5. 2013

Marc Gasol

  
Foto: nba.com
Podobnou cestou jako starší sourozenec se vydal i druhý z bratrů, Marc Gasol (1985). Je ostatně fakt, že s takovými fyzickými parametry se basketbalu přímo nabízel. Mladší Marc již svého bratra dokonce i "přerostl", jelikož měří 216 cm a váží 120 kg.

Basketbalová kariéra Marca Gasola je docela logicky spjatá s trajektorií jeho staršího bratra. Když Pau Gasol v roce 2001 odešel do Memphisu, Marc ho doprovázel a dva roky roky hrál basketbal za jeden místní školní tým. Pak se však vrátil opět do katalánské metropole, kde hájil barvy FC Barcelona v letech 2003-2006. Následovala ještě dvouletá anabáze v Gironě a pak už byl ten správný čas vydat se zpět po bratrových stopách do NBA. Marc Gasol byl draftován jako 48. hráč v roce 2007 klubem Los Angeles Lakers, avšak o rok později se stal předmětem "gasolovského" obchodu mezi L.A. Lakers a Memphis Grizzlies. Tehdy totiž z Memphisu do Lakers putoval jeho starší bratr Pau, do Memphisu naopak cestovala práva na Marca - jinými slovy, oba bratři se těsně minuli, a tak od roku 2008 Pau hraje za Lakers a Marc začíná svou kariéru v Memphisu. Za Grizzlies Marc Gasol stále nastupuje a i když úspěchy svého bratra zatím ani zdaleka nevyrovnal, přeci jen se ukazuje, že rodinný talent se nezapře. V dubnu 2013 byl Marc Gasol vyhlášen nejlepším obráncem roku NBA, a stal se tak vůbec prvním Evropanem, který na toto ocenění dosáhl. 

Mít v týmu oba bratry se rozhodně vyplácí - své by o tom mohla mluvit španělská reprezentace. Marc v tomto ohledu nikterak nezaostává za svým starším bratrem - stříbrné olympijské (2008, 2012) i zlaté světové (2006) i evropské medaile (2009, 2011) totiž vybojovali oba bratři bok po boku.

Značka "Gasol" je zatím tím nejlepším, co může katalánský basketbal nabídnout. A to je v záloze ještě třetí z bratrů, Adrià Gasol (1993), který zatím hraje v americké nižší univerzitní soutěži NCAA, nicméně lehce již po NBA také pokukuje. Kromě bratrů Gasolových se v NBA objevilo i pár dalších hráčů katalánského (myšleno Països Catalans) původu: Raül López, Juan Carlos Navarro, Rudy Fernández a v současnosti stále ještě hrající Víctor Claver a Ricky Rubio.

Žádné komentáře:

Okomentovat