9. 4. 2013

Teritoriální rozdělení Katalánska

V měsíci dubnu budeme věnovat určitou pozornost katalánským městům a provinciím. Ještě předtím ale musíme velice stručně nastínit základní teritoriální (či chcete-li administrativní) rozdělení Katalánska.

Během historie se sice rozdělení Katalánska měnilo, podobně jako se ostatně měnilo i území Katalánska samotného, dnes už ale pod tímto pojmem hledejme pouze tu část historického Katalánska, která je v současnosti jedním ze 17 španělských autonomních společenství. Tento region tedy dělíme do 4 provincií (Barcelona, Girona, Tarragona a Lleida) a tyto pak ještě do 41 komarek (comarques).


PROVÍNCIA DE BARCELONA
Je samozřejmě tou největší katalánskou provincií, jelikož počítá s populací přesahující 5 500 000 obyvatel. V této provincii najdeme celkem 307 obcí. Hlavním "vládním" orgánem provincie je v tomto případě Diputació de Barcelona. Hlavním městem je Barcelona.
Komarky: Alt Penedès, Anoia, Bages, Baix Llobregat, Barcelonès, Berguedà, Garraf, Maresme, Osona, Vallès Occidental, Vallès Oriental.  

(pozn.: obce Espinelves, Vidrà, Viladrau a Gósol jsou sice geograficky součástí komarek Osona, respektive Berguedà, avšak administrativně spadají pod provincii Girona (Espinelves, Vidrà a Viladrau), respektive Lleida (Gósol)... naopak do barcelonské provincie patří obec Fogars de la Selva nacházející se v komarce Selva)

PROVÍNCIA DE GIRONA
Počítá s 221 obcemi, v nichž žije okolo 755 000 obyvatel. Administrativu řídí Diputació de Girona a hlavním městem je, jak jinak, Girona.
Komarky: Alt Empordà, Baix Empordà, Garrotxa, Gironès, Pla de l'Estany, Ripollès, Selva, Baixa Cerdanya (oriental).

PROVÍNCIA DE TARRAGONA
Sdružuje 181 obcí s počtem obyvatel okolo 805 000. Administrativu řídí Diputació de Tarragona a hlavním městem je... Tarragona.
Komarky: Alt Camp, Baix Camp, Baix Ebre, Baix Penedès, Conca de Barberà, Ribera d'Ebre, Montsià, Priorat, Tarragonès, Terra Alta.

PROVÍNCIA DE LLEIDA
229 obcí a v nich okolo 440 000 obyvatel. Administrativu řídí Diputació de Lleida sídlící ve stejnojmenném hlavním městě.
Komarky: Alta Ribagorça, Alt Urgell, Baixa Cerdanya (occidental), Garrigues, Noguera, Pallars Jussà, Pallars Sobirà, Pla d'Urgell, Segarra, Segrià, Solsonès, Urgell, Vall d'Aran.

Žádné komentáře:

Okomentovat