15. 4. 2013

Sant Romà de Sau

Hluboko v katalánském vnitrozemí, nedaleko od města Vic a ještě menší kousek od historického městečka Rupit i Pruit naleznete možná jedno z nejromantičtějších zákoutí Katalánska - SANT ROMÀ DE SAU.
Foto: escapadarural.com
Sant Romà de Sau již vlastně dnes tak úplně neexistuje. Jde o pozůstatky stejnojmenné vesničky, která byla roku 1962 zatopena řekou Ter, aby došlo k vytvoření přehrady Pantà de Sau. Šlo přitom o vesnici, jejíž historie sahala až do 10. století. V posledním století své existence (1860-1960) již byla prakticky vybydlená, avšak stále se chlubila svými dvěma románskými dominantami - mostem a kostelem. Právě kostel, vysvěcen prý roku 1062, je dnes prakticky tím jediným, co se ze zatopené vesnice jakž takž dochovalo. Tedy, abychom byli přesní, dochovala se jeho věž, která je široko daleko jediným pozůstatkem vesnice vystupujícím nad nekonečnou hladinu Pantà de Sau. Společně s hlubokými lesy a horským masivem Guilleries, který přehradu obklopuje kolem dokola, tak věž románského kostelíku vytváří dramaticky romantické zákoutí, které se i v jinak románských staveb plném katalánském vnitrozemí jen tak nevidí.

Za normálních okolností je vidět pouze onu věž uprostřed klidné hladiny, pokud ale stav vody výrazně klesne, odhalí se výletníkům a jiným zvědavcům i ostatní pozůstatky starobylé vesničky. Jde o jedno z nejkrásnějších míst k výletům v Katalánsku, byť celosvětové slávy a tím pádem i výrazného přílivu turistů se zatím nedočkalo. Což je koneckonců jenom dobře. Lokalitu ve Španělsku mimo jiné proslavil i film La habitación de Fermat (Fermatův pokoj), který se tu zčásti natáčel. Pokud tedy v brzké době neplánujete výlet do Sant Romà de Sau, můžete si celou scenerii alespoň částečně prohlédnout ve zmiňovaném filmu.

Žádné komentáře:

Okomentovat