27. 4. 2013

Passatge de les Manufactures

Jednu z největších chloub barcelonského modernismu, Palau de la Música Catalana, najdete, když po chvilce tápání odbočíte z Via Laietana do uzounké uličky Sant Pere Més Alt. Krásná modernistická budova krčící se uprostřed již ne tak vzhledné zástavy bude jistě jednou tématem i na tomto blogu. Dnes se však vydáme poněkud dále výše zmiňovanou uličkou, až do čísla 31-33, více do hloubi temné čtvrti Sant Pere. Vítejte v Passatge de les Manufactures!

Pasáž spojující ulice Sant Pere Més Alt a Trafalgar je fascinujícím místem, které však lze skutečně velice snadno přejít. Byla by to ovšem velká škoda. Jen málokde totiž dnes dostanete příležitost proniknout do dávno zapomenutých barcelonských časů. Právě v Passatge de les Manufactures čas jako by se zcela zastavil. Ulička tu existuje už od roku 1878 a až tolik se to tu od té doby určitě nezměnilo. Dříve poměrně frekventovaná spojnice Eixamplu a centra města je však dnes místem tichým a zcela zašitým. Z množství obchůdků a kiosků a barů jich do dnešních dní přežilo jen pár. Zato si ale zachovávají jednu z nejosobitějších atmosfér v Barceloně.

Ihned po vstupu do temné pasáže z ulice Sant Pere Més Alt se po pravé straně zjeví schodiště vedoucí k bytům. Přítomnost lidí (možná však taky už jen duchů) potvrzují poměrně nové a funkční schránky na dopisy, které se nacházejí ještě pod schody. Nad schránkami pak klasická barcelonská mramorová deska naznačuje, že se skutečně nacházíte na jedné ze skutečných barcelonských ulic. Hned naproti častěji zavřený než otevřený Bar Pasajes. Celá pasáž se pak vlastně skládá jen z jedné dlouhé chodby, která je zakončena dalšími schody, jež tentokráte stoupají do ulice Trafalgar, kde se snad stále ještě nachází kiosek Loterías del Estado. V současnosti jde spíš o jakousi uličku duchů a jediné bary zde fungující vypadají na to, že každý další den, kdy jsou otevřené, je jen jakýsi bonus. 

Pokud máte naplánovaný výlet do katalánské metropole, rozhodně spěchejte poznat i tuto zapadlou pasáž. Kdoví, jestli tento unikátní bar bude ještě stále přežívat. Pokud ano, neváhejte a vychutnejte si vyhlášené místní tapas v nostalgicky ponuré atmosféře staleté pasáže. Dokonalé pro spisovatele - rozhodně jedno z nejinspirativnějších míst ve čtvrti Sant Pere.
  • Spoustu zajímavých fotek Passatge de les Manufactures naleznete zde...
  • A pro zvědavější dokonce i unikátní videoprocházka...
  • Passatge de les Manufactures hraje také ve filmu Los Pelayos (2012)...

Žádné komentáře:

Okomentovat