12. 3. 2013

Historie znaku FC Barcelona

Jedním z nejcharakterističtějších znaků klubu FC Barcelona je bezpochyby jeho znak. I když se během historie jeho design trochu měnil, původní idea zůstala vždy zachována. Dnešní znak můžeme rozdělit na dvě poloviny. V té spodní je vyobrazen míč na modročerveném (blaugrana) poli - tato část představuje symboliku klubu samotného. Horní část znaku pak prozrazuje místo, které klub reprezentuje, tedy Barcelonu. Vlevo nahoře Kříž sv. Jiří, patrona Katalánska, vpravo nahoře zase tradiční katalánská vlajka se čtyřmi rudými a pěti žlutými pruhy - obě tyto vlajky v sobě spojuje právě i znak města Barcelony Uprostřed se pak nachází pruh se třemi písmeny: FCB.

Jak můžete spatřit na dostatečně ilustrativním obrázku dole, ve svých začátcích klub FC Barcelona používal znak města Barcelony, aby tak lépe dal najevo svoji spřízněnost s katalánskou metropolí. Od roku 1910 však po strukturální změně v klubu bylo rozhodnuto, že by organizace měla mít i svůj vlastní originální znak. Barça tak mezi svými členy vyhlásila konkurz na grafickou podobu nového loga. Za autora vítězného návrhu je považován Carles Comamala, jenž za tým hrál v letech 1903-1912 (existuje i tvrzení, že autorem návrhu byl jiný hráč, Santiago Femenia, ale to nelze ověřit). Od té doby se znak měnil několikrát, vždy šlo ale spíš jen o drobné estetické zásahy týkající se hlavně tvaru znaku a písmen uprostřed, původní "barevný" návrh zůstal takřka nezměněný. Tedy až na malé výjimky...

Nejvážnější zásah dostal znak v roce 1939, kdy se ve Španělsku ujmul vlády generál Franco. Toto období znamenalo určitou perzekuci všeho katalánského, což se nakonec projevilo na skutečnosti, že ze znaku musela na pár let zmizet katalánská vlajka. Bylo tedy ubráno několik červených i žlutých pruhů vpravo nahoře. Také se přehodilo pořadí písmen - místo klasického FCB se až do roku 1974 musela použít pošpanělštěná verze CFB (Club de Fútbol Barcelona). Dnešní adaptace znaku se používá od roku 2002 a jejím autorem je Claret Serrahima.


Zdroj: fcbarcelona.cat

Žádné komentáře:

Okomentovat