14. 3. 2013

Helena Rakosnik: Katalánská první dáma

  
A. Mas + H. Rakosnik (1982)
(Foto: lavozlibre.com)
Ačkoliv to na první pohled nemusí být zcela zřejmé, Katalánsko a Českou republiku spolu pojí dost věcí. A právě takovým se věnujeme v rubrice Connexió txeca. Dnes se podíváme až na vrchol katalánské politiky, kde, i když nečekaně, taktéž nalezneme českou stopu...

Když si současný předseda katalánské vlády, Artur Mas, v roce 1982 bral za manželku Helenu Rakosnik, pravděpodobně ještě netušil, že z ní jednou udělá první katalánskou první dámu s českými předky. 

Helena Rakosnik Tomé (*1957) má sice český původ, ale je třeba říct, že již značně dávný. Podle většiny dostupných zdrojů toto příjmení sahá až k jednomu z jejích pradědečků, jenž se z Českých zemí vydal hledat štěstí do Valencie. Byl to botanik, a tak se vydal studovat palmy do palmového háje ve městě Elx. Až po nějaké době se rodina Rakosnikových přesunula do Barcelony, kde se zabývala především obchodem. Z generace na generaci přecházelo i toto pro Katalánce zcela jistě podivné příjmení, až se roku 4. března 1957 v barcelonské čtvrti Gràcia narodila Helena. Roku 1979 poznala na jedné svatbě Artura Mase a o tři roky později se stala jeho ženou. Na konci roku 2010 byl Artur Mas zvolen v pořadí 129. katalánským prezidentem/premiérem a Helena Rakosnik se ujala role první dámy.

Takovými spletitými cestičkami došlo k tomu, že současná katalánská první dáma má v sobě něco českého. I když v několika rozhovorech přiznala, že s nikým v Česku není v kontaktu, alespoň to příjmení tu vždy zůstane. Helena Rakosnik je původním povoláním učitelka, ale dlouhá léta pracuje v jedné z kanceláří Barcelonského dopravního podniku (TMB). V současnosti tedy jen dopoledne - druhou polovinu dnes se snaží věnovat povinnostem katalánské první dámy. Velice se zajímá o módu - sama si navrhuje náušnice a šperky, kterými se později může pochlubit na mnoha recepcích, jež po boku manžela často absolvuje. Také ráda cvičí, v oblibě má zumbu. Kromě zmíněných recepcí ji můžete potkat v okolí ulice carrer Tuset, kde první pár Katalánska bydlí, nebo v letním sídle ve Vilassar de Mar.

Žádné komentáře:

Okomentovat