22. 3. 2013

Gustave Eiffel a Katalánsko

Gustava Eiffela (1832 - 1923) netřeba příliš představovat. Dijonský rodák, architekt a inženýr, se proslavil především svou slavnou Eiffelovou věží. Dnes se podíváme, co má vůbec tento Francouz společného s Katalánskem. A svou roli v tom hraje i ona slavná Eiffelovka...

I když se Eiffel proslavil především svou vysokou věží v Paříži, s jeho konstrukcemi se setkáte doslova po celém světě - v New Yorku (vnitřní konstrukce), po celé Latinské Americe, v Maďarsku, Portugalsku, Vietnamu, Egyptě či domovské Francii. Svou stopu zanechal i v Katalánsku a to hned dvakrát.

V podstatě jedinou stavbou v Katalánsku, na níž se jeho konstruktérská firma podílela, je známý červený železný most přes řeku Onyar v Gironě. Každý, kdo byl někdy v Gironě, si ho určitě vybaví - právě z něj se dá velice pěkně dokumentovat krásná říčně-urbanistická scenérie, kterou Onyar v centru Girony nabízí. Most byl zkonstruován roku 1877 a Gironu tehdy stál 22 500 peset. Ačkoliv se mu lidově přezdívá Eiffelův most, originální název by měl být: Pont de les Pescateries Velles.

V Katalánsku je však ještě jedna Eiffelova stavba. Respektive údajně MĚLA BÝT. A nejedná se o nic menšího než o slavnou Eiffelovku. Většina seriózních zdrojů připouští, že jde pouze o legendu, nicméně na druhou stranu, zvěsti vždycky vznikají na základě nějakého byť jen malinkého zrnka reality. Eiffelova věž byla slavnostně odhalena v roce 1889 u příležitosti Světové výstavy v Paříži. Oficiální barcelonská legenda ovšem tvrdí, že Eiffel předtím nabízel projekt své věže i jiným městům - především pak Barceloně pro Světovou výstavu, která se v katalánské metropoli konala o rok dříve než ta pařížská. Barcelonští radní však prý projekt odmítli se slovy: "Drahé, příliš vysoké a divné." Místo ocelové věže se rozhodli pro konzervativnější Arc de Triomf. Eiffel, který nepořídil v Barceloně, pak stejný projekt odprezentoval v Paříži a tam i přes počáteční nepochopení uspěl.

Aspoň toto praví ona legenda. Ve skutečnosti však prý k ničemu takovému nedošlo, a tak nářky nad tím, že v Barceloně dnes místo cihlového oblouku mohla být světově proslulá ocelová kráska, budou nejspíš zcela zbytečné. Jaká by asi byla Barcelona s Eiffelovou věží..?

Žádné komentáře:

Okomentovat