23. 3. 2013

Benidorm: Městečko mrakodrapů

Benidorm mne vždy fascinoval. V podstatě bezvýznamná vesnice se díky svému perfektně dovolenkovému klimatu stala během pár let slušně velkým městem a ikonou Středozemí. To nejzajímavější je ale fakt, že právě tady se nachází většina španělských mrakodrapů. Přitom mrakodrapy jsou většinou výsadou hlavních měst, popřípadě jiných finančních center. V Madridu naleznete vyšší, ale celkově je jich mnohem méně než v Benidormu. Jak k nim vůbec plážové letovisko se zhruba 70 000 obyvateli přišlo?

Prvně je tedy třeba říct, že Benidorm je skutečně na evropské špičce co se mrakodrapů týká. Hned 40 budov je tu vyšších než 85 metrů a celých 27 (!) je vyšších než 100 metrů. Ono se to možná nezdá nic moc v porovnání s Čínou, ale pojďme si to říct jasněji. Česká republika má 3 nebo 4 budovy s výškou 100 a víc metrů...a 10 milionů obyvatel. Benidorm i v maximální letní sezoně nepřekročí 120 000. 

Nejvyšší budovou v Benidormu, 5. nejvyšší v celém Španělsku a zhruba 25. nejvyšší v Evropě je rezidenční dům In Tempo (200 m), který se letos dokončuje. Zároveň se také jedná o druhou nejvyšší rezidenční budovu v Evropě. Dalšími slavnými benidormskými mrakodrapy jsou Gran Hotel Bali (186 m), Torre Lúgano (158 m), Edificio Kronos (150 m) a Neguri Gane (145 m). Gran Hotel Bali je zároveň nejvyšším evropským hotelem. Podle některých údajů je Benidorm lokalitou s nejvíce mrakodrapy na počet obyvatel na světě a podobně je to i v přepočtu na čtvereční metry, kde tato lokalita zaostává pouze za Manhattanem.

Až do 50. let minulého století přitom Benidorm byl jen jednou z mnoha rybářských vesnic na pobřeží Středozemního moře. Od té doby se však kousíček po kousku budoval jeho turistický potenciál, díky čemuž se vesnice změnila na město a město posléze začalo růst do výšky. Pro ilustraci si připomeňme nějaký ten demografický údaj - roku 1950 tu žily necelé 3 000 obyvatel, roku 1960 už to bylo 6 000 a pak se každou dekádu počet zdvojnásoboval. V současnosti se ustálil na zmiňovaných 70 000, z nichž třetinu tvoří cizinci. Nejčastěji zde narazíte na britské, holandské a německé turisty a penzisty. Jinak je Benidorm skutečným rájem na zemi. Příznivé mikroklima, průměrná roční teplota 17 stupňů, několikakilometrová pláž lemovaná vysokými věžemi, spousta zábavy... zkrátka dovolenkový ráj. Pokud máte rádi moře, vydejte se do Barcelony. Pokud máte rádi mrakodrapy, vydejte se radši do Madridu. Pokud však milujete oboje, vaše kroky by měly mířit právě sem, do Benidormu!

Žádné komentáře:

Okomentovat