17. 2. 2013

Plaça de Gal·la Placídia

Lehce zapadlé náměstí leží přesně na rozhraní Gràcie a Sant Gervasi. I když se nachází přímo na jedné z frekventovanějších barcelonských ulic (Via Augusta), dokáže poskytnout dostatek klidu a odpočinku. Tedy alespoň tak tomu dřív bývalo a snad zase brzo bude.

V posledních letech totiž na tomto náměstí dochází k přestavbě snad všeho možného. Více než jako oáza klidu tak působí jako nepřehledný labyrint, kterým je potřeba co nejrychleji prokličkovat při cestě na vlak. Právě vlaky jsou v současnosti největší překážkou klidu na Plaça de Gal·la Placídia. Nachází se tu totiž zastávka vlaků FGC Gràcia, která je nyní v procesu přestavby. Když to nejsou vlaky, budují se pro změnu v okolí nové budovy nebo se nově zavádějí inženýrské sítě. Veselo bylo také v době, kdy náměstí hostilo stan, do něhož se provizorně přesunul blízký trh Mercat de la Llibertat.

Jinými slovy, pojem nuda tu neznají :-) A časem snad dojde i na onu slibovanou oázu klidu. Každopádně Plaça de Gal·la Placídia má v sobě něco "prakticky" kouzelného. Není to typické místo, které by vás dostalo svou pohádkovou atmosférou nebo by vás povalilo svou historií. Je to zkrátka místo k pohodovému praktickému životu. Pěšky kousek do města i do centra čtvrti Gràcia, vlaky kamkoliv přímo pod nosem, jeden skvělý trh s vždy čerstvým zbožím hned za rohem a věčně otevřený Bar Placídia přímo na náměstí. A stačí udělat jen pár kroků a natrefíte na křesťanskou či buddhistickou svatyni. 

Na Barcelonu má ono náměstí poměrně netradiční jméno. Bylo schváleno v srpnu 1940 a vděčí za něj římské princezně, jež žila mezi lety 388/392 - 450 a byla dcerou císaře Theodosia I. Když Visigóti roku 410 vyplenili Řím, odvezli z něj coby zajatkyni i Gallu. Ta se poté provdala za krále Athaulfa, s nímž nějakou dobu pobývala právě v Barceloně. V Katalánsku evidentně zanechala určitou historickou stopu, když jí roku 1913 věnoval katalánský skladatel Jaume Pahissa celou operu. I proto má Gal·la Placídia na jedné sadě barcelonských mramorových tabulek s názvy ulic pojištěno, že se na její spojení s Barcelonou nezapomene.

Žádné komentáře:

Okomentovat