28. 1. 2013

Patates braves BCN

Patatas bravas (něco na způsob opékaných brambor) patří k nejtypičtějším španělským tapas. Tyhle malé chuťovky se servírují v barech po celém Španělsku, ale jelikož se zde věnujeme především katalánským záležitostem, povíme si dnes něco málo o katalánských variantách tohoto pokrmu a především - zamíříme na ty nejlepší patates braves (cat) v Barceloně!

Tak jako všechny tapas i patatas bravas jsou vhodným drobným jídlem ke sklence vína či piva v baru. Nejčastěji se podávají s omáčkou salsa brava, avšak její složení záleží hodně na daném regionu. V Katalánsku se pak kromě salsa brava tyto brambory podávají i s typicky katalánským produktem - salsou allioli. Tato omáčka se vyrábí v hmoždíři smícháním rozdrceného česneku, olivového oleje, vaječných žloutků, trošky citronové šťávy a špetky soli. Dnes jde vlastně již o mezinárodně profláknutou záležitost, která má svůj původ někde na jihu Francie z dob, kdy tamní území bylo ještě historickou Okcitánií. Jinými slovy, opět jde o něco, co vzniklo už hodně dávno a co je dnes sporem o původ mezi mnoha národy (tak jako třeba crema catalana nebo ve středu Evropy řízky). Kromě toho ale v barcelonských barech frčí i salsa rosa.

Nás ale nejvíce zajímá, kde si tyto typické španělské tapas dát v Barceloně. Tak jako již téměř ve všem i s touto touhou nám dnes poradí internet. Již několik let se těší velké popularitě speciální blog zaměřený na patatas bravas v barcelonských barech: BravasBCN.com. Již pátým rokem se jeho tvůrci vydávají do barcelonských barů ochutnávat tamní patatas bravas. A na pětici nejlepších podniků se dnes podíváme trochu blíž. Opravdovým milovníkům tapas pak skvěle poslouží výše zmiňovaná stránka, kde jsou k nalezení recenze na více než 100 barcelonských barů a restaurací. (aktualizováno k 1. 10. 2013)

1. BAR TOMÀS (c/Major de Sarrià, 49, Sarrià, BCN)
Upřímně řečeno, zbylé čtyři podniky budou v tomto žebříčku už jen do počtu. Bar Tomàs de Sarrià je již roky tím nejvyhlášenějším podnikem co se patates braves týče. Všichni se shodují na tom, že tady je dělají zkrátka nejlépe z celé katalánské metropole. Přitom bar samotný není ničím jiným zvláštní. Na první pohled je jen jedním z mnoha obyčejných barů, kterých po celé Barceloně najdete stovky. Dokonce ani ta obsluha za moc nestojí. Ale místní patates braves jsou zkrátka jedinečné a neopakovatelné. A hlavně, už tak profláklé, že je zkrátka povinností se na ně zastavit (je to ostatně skoro už to jediné, co si zde lidé objednávají :-)). Do pár let se braves v baru Tomàs probojují i na stránky těch nejznámějších průvodců na světě (nebo tam už jsou?).

2. SEGONS MERCAT (c/Balboa, 16, Barceloneta, BCN) WEB
"Jen o trošku křupavější a byly by k nerozeznání od baru Tomàs," alespoň tak se o tom vyjadřuje tým BravasBCN.com. Na rozdíl od vítězů ze Sarrià vás zde obslouží v poněkud modernějším a pro mnohé i příjemnějším prostředí. Taky se to ale promítne na ceně, která je ve srovnání s Tomàsem o něco vyšší.

3. LA ESQUINICA (Passeig de Fabra i Puig, 296, Turó de la Peira, BCN)
Podobně jako v případě Tomàse i La Esquinica se nachází poněkud daleko od většiny turistických tras. O to autentičtější prostředí vás v takových podnicích čeká. Žádný šmejd pro turisty, ale poctivé tapas pro místní. Oproti největšímu barcelonskému šampionovi má La Esquinica i dvě nezanedbatelné výhody. Je snáze dostupná metrem a podle hostů je zde personál mnohem přívětivější. Cena tak na hraně, ale slušná, jinak by nebyli v Top 5...

4. BAR DEL PLA (c/Montcada, 2, Born, BCN) WEB
Už podle adresy je zřejmé, že tu nebude úplně nejlevněji, ale na druhou stranu to mohlo být i horší. Vzhledem k adrese je tu také často plno turistů, což je společně s načančaným lokálem přesně to, co často překáží dokonalosti. Kultovními místy se totiž stávají spíš zaplivané špeluňky na předměstí než vymydlené hi-tec supermodern restauranty v samotném centru. Proto až čtvrté místo. Ale abychom jen nekritizovali - kvalitnější prostředí znamená v tomto případě i kvalitnější suroviny. Určitě tedy na stůl nedostanete nějaké chcíplé či shnilé kusy brambor.

5. EL BAR (c/Calàbria, 118, Eixample, BCN) WEB
Bar testovaný poprvé až v září 2013 a hned se probojoval do Top 5. Tvůrci BravasBCN.com oceňují především originální výběr omáček a kvalitu brambor i prostředí. A cena rozhodně taky není špatná. 

1 komentář:

  1. I hope you enjoy the Barcelona’s “bravas”. Don’t forget order a very spicy sauce!

    OdpovědětVymazat