5. 2. 2018

Patates braves BCN

Patatas bravas (něco na způsob opékaných brambor) patří k nejtypičtějším španělským tapas. Tyhle malé chuťovky se servírují v barech po celém Španělsku, ale jelikož se zde věnujeme především katalánským záležitostem, povíme si dnes něco málo o katalánských variantách tohoto pokrmu a především - zamíříme na ty nejlepší patates braves (cat) v Barceloně!

Tak jako všechny tapas i patatas bravas jsou vhodným drobným jídlem ke sklence vína či piva v baru. Nejčastěji se podávají s omáčkou salsa brava, jejíž složení záleží hodně na daném regionu, ačkoliv vždy jsou její součástí rajčata a něco pikantního. V Katalánsku se pak kromě salsa brava tyto brambory podávají i s typicky katalánským produktem - salsa allioli. Tato omáčka se vyrábí v hmoždíři smícháním rozdrceného česneku, olivového oleje, vaječných žloutků, trošky citronové šťávy a špetky soli. Dnes jde vlastně již o mezinárodně známou záležitost, která má svůj původ někde na jihu Francie ještě v dobách, kdy tamní území bylo historickou Okcitánií. Jinými slovy, opět jde o něco, co vzniklo už hodně dávno a co je dnes sporem o původ mezi mnoha národy (tak jako třeba crema catalana nebo ve středu Evropy řízky). Kromě toho ale v barcelonských barech frčí i salsa rosa na bázi majonézy a kečupu a celá řada dalších kreací na bázi ingrediencí omáček předešlých.

To tedy jen pro stručný úvod. Nás ale ze všeho nejvíce zajímá, kde si tyto typické tapas dát v Barceloně. Tak jako již téměř ve všem i s touto touhou nám dnes nejlépe poradí internet. Již mnoho let se těší velké popularitě speciální a pravidelně aktualizovaný blog zaměřený na patatas bravas v barcelonských barech: BravasBCN.com. Již 10 let se jeho tvůrci vydávají do barcelonských barů ochutnávat tamní patatas bravas, jejichž systém hodnocení mají za ta léta důkladně propracovaný. Pokud umíte španělsky, můžete to sami posoudit, i když pravdou je, že každý má samozřejmě zcela jiné chutě. My se na následujících řádcích zaměříme na desítku barcelonských podniků s těmi nejlepšími bramborami, přičemž do značné míry budeme vycházet právě z hodnocení expertů z BravasBCN.com a dalších lifestylových serverů, nicméně na konkrétní (ovšem zcela nezávazné) pořadí bude mít určitý vliv i naše také již desetiletá zkušenost. Tak dobrou chuť! :-)

Bar Delicias ve čtvrti El Carmel (2017)

TOP 10 PATATES BRAVES V BARCELONĚ
 1. BAR TOMÁS (c/Major de Sarrià, 49): Podle mnoha milovníků tohoto druhu tapas budou zbylé podniky v tomto žebříčku už jen do počtu. Bar Tomás ve čtvrti Sarrià je již roky tím nejvyhlášenějším podnikem co se patates braves týče. A to do té míry, že v poslední době vyvolávají čím dál častěji onen klasický postoj - buď je milujete nebo nesnášíte. Nic mezi tím. Přitom bar samotný není ničím jiným zvláštní a dokonce ani ta obsluha za moc nestojí. Ale místní patates braves jsou zkrátka jedinečné a neopakovatelné. A hlavně za ty roky už tak profláklé, že je zkrátka povinností si konečně ten výlet do Sarrià někdy udělat. Dnes jsou braves v Baru Tomás součástí mnoha průvodců po Barceloně, což se ale za ty roky přeci jen krapet projevilo na ceně. Otevřeno mají vždy od pondělí do soboty odpoledne a večer.
   
 2. LAS DELICIAS (c/Mühlberg, 1): Poměrně dlouho šlo o místo pro skutečné znalce a obyvatele čtvrti El Carmel daleko od centra Barcelony. A to o něm ve svých knihách básnil barcelonský spisovatel Juan Marsé již před padesáti lety. Dnes je tento stále ještě velmi typicky vyhlížející i fungující bar častou zastávkou návštěvníků kopce Turó de la Rovira, odkud jsou asi nejkrásnější výhledy na město. Místní nedají na zdejší produkty dopustit, i když řada fajnšmekrů z centra zdejší braves považuje za až příliš rustikální. A pravdou také je, že v praxi tu vlastně ani žádné patates braves nedostanete, neboť místní specialitou jsou tzv. patatas suizas s vynikající ale nepálivou kombinací allioli a romesco. Je jich velikánská porce za relativně dobrou cenu (3,50 €) - bohatě postačí na večeři. Dobré tu mají všechno, ale brambory zůstávají i nadále tím nejžádanějším.
   
 3. SENYOR VERMUT (c/Provença, 85): V posledních třech letech si zdejší braves získaly nevídanou oblibu, a tak je Senyor Vermut nyní mnohými považován za číslo 1 mezi všemi barcelonskými podniky nabízejícími patates braves. Kromě skvělé chuti nadchne i fakt, že jedna porce je tu za necelá 3 €, což je na barcelonské poměry už docela výjimečná cena.
   
 4. BAR OMAR (c/d'Amigó, 34): Velký objev uplynulého roku se nachází v obvodu Sarrià-Sant Gervasi, nedaleko od Plaça de Francesc Macià. Nadchne především šafránovou verzí omáčky allioli a na barcelonské poměry opět nízkou cenou (3,50 €). Na stránkách BravasBCN.com zaujímají v současnosti třetí příčku.
   
 5. BAR DEL PLA (c/Montcada, 2): Načančaný lokál a superturistická zóna. S tím se při návštěvě tohoto podniku budete muset smířit. Ale i tak to tu stojí za návštěvu a ceny nejsou na centrum Barcelony až tak příšerné. Jejich hlavní devizou jsou kvalitní suroviny, naopak většina odborníků kritizuje nedostatečnou pikantnost místní "divoké omáčky".
   
 6. SEGONS MERCAT (c/Balboa, 16): "Jen o trošku křupavější a byly by k nerozeznání od baru Tomàs," alespoň tak se o nich vyjadřovala stránka BravasBCN.com. Na rozdíl od vítězů ze Sarrià vás zde obslouží v poněkud modernějším a pro mnohé i příjemnějším prostředí, nicméně za posledních pár let se ve městě objevila řada nových protivníků, a tak zdejší braves již do první pětice nepatří, a to i kvůli relativně vysoké ceně za porci (4,75 €).
   
 7. EL BAR (c/Calàbria, 118): Kreativní pojetí, originální výběr omáček a kvalita brambor - tyto tři vlastnosti charakterizují produkty podniku s velmi jednoduchým názvem již několik let. El Bar platí za hojně doporučovaná místa, neboť na jeho zařazení do top žebříčků barcelonských patates braves se shoduje většina místních lifestylových periodik. Otevřeno vždy odpoledne a večer kromě pondělí.
   
 8. LA ESQUINICA (Passeig de Fabra i Puig, 296): Podobně jako v případě Tomáse i La Esquinica se nachází poněkud daleko od většiny turistických tras. O to autentičtější prostředí vás v takových podnicích čeká. Žádný šmejd pro turisty, ale poctivé tapas pro místní. Oproti největšímu barcelonskému šampionovi má La Esquinica i dvě nezanedbatelné výhody. Je snáze dostupná metrem a podle hostů je zde personál mnohem přívětivější. Cena stále velmi příznivá (3,60 €).
   
 9. ELSA Y FRED (c/Rec Comtal, 11): Elsa y Fred patří mezi řadu novějších gastrobarů v centru města, a tak se často dostává do hledáčku lifestylových magazínů. Když si ale trochu odmyslíme tento posh původ slávy místního podniku, je třeba přiznat, že jejich braves jsou excelentní a rozhodně asi ty nejlepší, na které můžete v Bornu natrefit. Výhodou je i fakt, že tu mají otevřeno denně od rána do noci. Porce přijde na 4,50 €. Kromě braves si pozornost zaslouží i další místní tapas, kupříkladu tuňákový burger.
   
 10. MONTESQUIU (c/Mandri, 56): Samozřejmě bychom sem mohli nacpat ještě další desítku podniků, ale i na základně vlastní zkušenosti přeci jen desáté místo věnujeme podniku Montesquiu, který byste opět marně hledali v některé z turistických zón. Podnik poblíž Plaça de la Bonanova funguje již od roku 1952 a vždy byl vzhledem k zóně, v níž se nachází, tak trochu posh záležitostí. Paradoxně ale právě tady najdeme jedny z nejlevnějších (2,60 €) a nejlepších braves v celé Barceloně. A rozhodně si tu odpočinete od turistů, ačkoliv místních je tu vždy spousta.

1 komentář:

 1. I hope you enjoy the Barcelona’s “bravas”. Don’t forget order a very spicy sauce!

  OdpovědětVymazat