13. 1. 2013

Culés: Fanoušci FC Barcelona

  
Foto: wikipedia.org
Když se mluví o fanoušcích fotbalového klubu FC Barcelona, již celé generace se pro ně používá označení "culés". Jak a kde se ale toto poetické označení vzalo? Existuje několik teorií, my si připomeneme tu nejznámější a (snad) i nejpravdivější. Zde je jedna z dnes již lehce pozapomenutých kapitol historie barcelonského klubu...

Historie tohoto výrazu sahá do období 1909 - 1922, kdy Barça hrála na hřišti zvaném L'Escopidora, které se nacházelo na ulici carrer Industria (ale pozor, ne na současné ulici toho jména - jedná se o dnešní ulici carrer Paris ve čtvrti Eixample). Bylo to první fotbalové hřiště, které Barça vlastnila, a i když v mnoha ohledech znamenalo skutečnou fotbalovou revoluci (například bylo prvním uměle osvětleným v celém Španělsku), mělo jen malou tribunu, pro necelé dvě tisícovky diváků. Proto museli fanoušci posedávat na zdech, které hřiště lemovaly. 

V den zápasu se tak zdi hřiště v Eixamplu zaplnily do posledního místečka a kolemjdoucí z ulice viděli jen řadu čouhajících pozadí. A této části těla se v katalánštině řekne "cul" - odtud tedy označení "culers", a protože koncové "r" se v katalánštině příliš nevyslovuje, byl už jen krůček k mezinárodně známému označení culés.

I když se Barça následně několikrát stěhovala a měnila stadion, pojmenování culés fanouškům barcelonského týmu zůstalo. Je to už zhruba sto let a zdá se, že tomu tak bude již napořád.

Žádné komentáře:

Okomentovat