1. 1. 2013

Catalunya 2013

Vstupujeme do roku 2013, jako každý rok plni očekávání. Stejně tak Katalánsko. Rok 2013 přivítá již s novou vládou, vzniklou po dohodě stran CiU a ERC. Nebude však příliš nová, oproti té minulé došlo jen ke čtyřem výrazným změnám. Vlády jako takové se nebude účasnit ERC, nicméně dá se čekat, že právě tato strana bude jakýmsi zákulisním hybatelem událostí. 

Vstup do roku 2013 je také poznamenán dalším útokem na katalánštinu, tentokrát ze strany španělského ministra školství Werta. Jeho školská reforma počítá i s výrazným omezením katalánštiny na katalánských školách. Bez nadsázky takřka návrat do posledních let frankismu. Vztahy se Španělskem se tak rozhodně nezlepší. V roce 2013 bude záležet na dalších dopadech krize, které teprve ukážou, jak moc reálná je otázka katalánské samostatnosti. Sluší se připomenout, že pakt CiU a ERC prohlašuje 2013 za rok plný horečných příprav na to, aby rok následující, 2014, byl tím, v němž obyvatelé Katalánska budou moci rozhodnout (nejlépe v referendu), jakým směrem by se měla katalánská společnost dále ubírat, jestli k nezávislosti či nikoliv.


Rok 2013 bude také plný zajímavých článků na tomto blogu! Připravujeme mnoho nových témat, budeme se také více věnovat těm "top" katalánským záležitostem - je pravda, že je trošku nefér rozepisovat se tu o zakladatelích Moulin Rouge či katalánského esperanta a nezmínit se zatím o osobnostech či místech, které Katalánsko proslavily (Miró, Dalí, Gaudí, Sagrada Familia, Montserrat,...). I na tyto známé záležitosti se dostane, přednost však přeci jen vždy budou mít i ty méně známé věci, právě proto, že jsou v Česku méně známé nebo zcela neznámé. A také připravujeme velký seriál věnovaný barcelonským distriktům. Na konci každého měsíce vyjde článek zaměřený na jeden z deseti barcelonských distriktů. Najdete v něm plno fakt, historek a především nepřeberné množství tipů na místa a události, které rozhodně stojí za to navštívit a prožít. Úvodní díl tedy očekávejte již 31. ledna 2013!


Do té doby: BON NADAL I FELIÇ ANY NOU - KRÁSNÉ VÁNOCE A ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK!


2 komentáře:

  1. Díky za články v minulém roce a těším se na nové!

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji za přízeň! A články budou a bude jich hodně - dle novoročního předsevzetí snad kolem deseti každý měsíc, v těch slabších (rozuměj zkouškových) měsících minimálně 5! :-) Štastný Nový rok!

      Vymazat