28. 12. 2012

Santpedor: Rodná ves Pepa Guardioly

Asi 8 km od Manresy a nějakých 75 km od Barcelony leží městečko (na španělské poměry spíše vesnice) Santpedor. Zdánlivě nevýznamná víska, kterých jsou po Katalánsku stovky. To ale jen na první pohled. Katalánsku totiž dala dvě historicky významné osobnosti. Ale k nim až za chvíli.

Na španělské poměry je Santpedor spíše vesnicí, i když se může pyšnit zhruba 7 000 obyvateli. Přitom ještě před třiceti lety jich tu žila jen polovina. Santpedor se ale i díky přistěhovalcům stal v posledních letech jakýmsi satelitním městečkem - místo drahého bydlení v sousední 70tisícové Manrese dali někteří přednost příměstskému životu v poklidném Santpedoru. Přitom historie tohoto městečka je velice bohatá. První zmínky o něm máme již z roku 937. Od té doby město vzkvétalo a požívalo i řadu privilegií, nicméně velkou ránu mu (podobně jako i zbytku Katalánska) zasadila morová vlna z roku 1348. Po ní klesl počet obyvatel na polovinu, přesto si však Santpedor udržoval určitou důležitost i v dalších staletích. Až do dnešních dnů si centrum města uchovalo osobitý středověký ráz. Při procházkách úzkými uličkami natrefíte na mnoho kamenných domů starých stovky let. Přes to všechno ale velká část turistů do Santpedoru míří kvůli jedinému - poznat místo, kde se narodil a vyrůstal Pep Guardiola.

Guardiolova sláva zastínila ostatní významné santpedorské rodáky. Tím nejznámějším byl pravděpodobně Isidre Lluçà i Casanoves (1791-1809) známý jako "El Timbaler del Bruc" (Bubeník z Brucu). Ten se zapsal do katalánské historie tím, že dokázal na počátku června 1808 zahnat celé Napoleonovo vojsko. Během první z bitev u Brucu (kousek od Montserratu) španělští vojáci a místní lidé bojovali proti napoleonským vojákům. Ty ale po chvíli zahnalo hrozivé bubnování umocněné ozvěnou, kterou mu dodaly montserratské skály. Francouzi si tak mysleli, že proti nim stojí ohromná přesila, a radši se stáhli. Padl tak v té době mýtus o neporazitelnosti napoleonských vojsk. Málokdo z fotbalových fanoušků dnes také ví, že ještě jeden santpedorský rodák reprezentoval barvy týmu FC Barcelona. Byl jím Jordi Vila, útočník, jenž hrál za Barçu v letech 1951-1954.

Plaça de la Generalitat, Santpedor: úplně napravo rodný dům Pepa Guardioly
Ale zpět ke Guardiolovi. Ten se v posledních letech stal skutečnou katalánskou ikonou a v jeho rodném městečku na něj nedají dopustit. Pojmenovali po něm místní fotbalové hřiště, součástí místní turistické trasy po středověkých památkách je zase Guardiolův rodný dům (ačkoliv ten rozhodně ze středověku není) a uvažuje se také o zřízení muzea Pepa Guardioly. Zájem o něj by určitě byl. Každým rokem do města směřuje víc a víc culés, aby se ponořili do atmosféry místa, kde vyrůstal a první fotbalové krůčky dělal bývalý trenér a hráč FC Barcelona.

Pokud se i vy chcete vydat do míst, kde barcelonská legenda prožila prvních 13 let svého života (než se přestěhovala do barcelonské fotbalové akademie La Masia), základní adresou pro vás budiž Plaça de la Generalitat. Klidné trojúhelníkové náměstíčko v severní části starého města. Právě tady stojí dům Gaurdiolových, ten s číslem 15. Přesně na tomto plácku začínal malý Pep s fotbalem. A ještě dodnes si na toho kluka každý živě pamatuje (jak by také ne), klidně se zeptejte někoho z místních. Tehdy však ještě nikdo netušil, jakým symbolem se Guardiola stane pro celé Katalánsko. Ani jak moc se po staletí zapomenuté městečko proslaví po celém světě...

Žádné komentáře:

Okomentovat