26. 12. 2012

Marià Fortuny

Když se tak procházíte po barcelonské Ramble a chce se vám navštívit tajemná zákoutí Ravalu, jednou z možných cest, po nichž se můžete vydat, bude i ulice nazvaná carrer del Pintor Fortuny. I když v celoevropském kontextu není tento malíř příliš známý, ve Španělsku a především v Katalánsku je to jeden z nejvýznamnějších malířů 19. století.

  
Vell nu al sol (1870)
Marià Fortuny i Marsal (1838 - 1874) známý ve Španělsku spíše jako Mariano Fortuny jest tím, po kom je zmiňovaná ulice pojmenována. Narodil se v Reusu a již od mládí byl veden k malířství - mohl počítat s velkou podporou svého dědečka, který objevil jeho talent. Roku 1852 se mladý Mariano přestěhoval do Barcelony, kde se přiučil spoustu nových věcí v dílně sochaře Domèneca Talarna. V Barceloně také Mariano poprvé "oficiálně" studoval malířství a pomalu se z něj stával skutečný profesionál.

Jeho krátký život se však odvíjel především v cizině. Jakýmsi druhým domovem se mu stal Řím, inspirativní pro něj byly i cesty do Maroka či Paříže. Malířem do morku kostí se však nejspíš stal až sňatkem s Cecilií de Madrazo. Ta patřila do rodiny slavných španělských malířů. Šest malířů ve třech generacích tak doplnil i Mariano Fortuny. Z manželství mezi Marianem a Cecilií také vzešel další pokračovatel slavného rodu - Marià Fortuny i de Madrazo (1871 - 1949) - který sice svého otce ve slávě nepřekonal, na druhou stranu ale byl talentovanější ve více odvětvích.

Zemřel velice mladý, avšak zanechal po sobě mnoho cenných obrazů. Z těch nejznámějších lze zmínit třeba obraz "La Vicaria" (MNAC) nebo "La batalla de Tetuan" (MNAC). Velice známý je taktéž výše vystavený "Vell nu al sol".

Žádné komentáře:

Okomentovat