3. 11. 2012

José María de Urquinaona Bidot

URQUINAONA - pro mnohé možná nejzvláštnější jméno, jaké vůbec existuje mezi stanicemi barcelonského metra. Spojnice linek L1 a L4 byla takto pojmenována podle náměstí Plaça d'Urquinaona, pod nímž se nachází. Odkud se ale tento název vzal...?

José María Urquinaona Bidot (1814 - 1883) nebyl Katalánec, přesto si ho v Barceloně rádi připomínají. Narodil se roku 1814 v jihošpanělském Cádizu. Tam také vystudoval teologii a rozhodl se pro kněžský život. Kromě působení v rodném kraji byl též biskupem na Kanárských ostrovech. V roce 1877 nebo 1878 se stal biskupem barcelonským. Sice až na sklonku života, avšak za oněch 5 roků, které strávil v Katalánsku, stihl mnohé. Roku 1880 organizoval například vše spjaté s oslavou milénia Montserratského kláštera a při této příležitosti dosáhl u tehdejšího papeže Lva XIII., aby byla Panna Marie Montserratská oficiálně prohlášena za patronku Katalánska. Od dva roky později, konkrétně 19. března 1882 položil Urquinaona coby barcelonský biskup základní kámen chrámu Sagrada Familia.

Kromě těchto historických okamžiků však stihl ještě jeden, za který pak byl v Barceloně bouřlivě oslavován. Coby biskup reprezentoval Katalánsko ve španělském Senátu. A tam úporně hájil zájmy katalánského průmyslu, který tehdy také posiloval katalánský nacionalistický potenciál. Celkově se o Urquinaonovi mluví jako o milovníku Katalánska - země, kam přišel na stáří a v níž byl tak srdečně přijat. Právě o tom koneckonců svědčí ten tajemný název z plánků barcelonského metra...

Žádné komentáře:

Okomentovat