11. 11. 2012

Floquet de Neu: Bílá gorila

Dnes tu máme trochu zvláštní osobnost. Nebyl to Katalánec a vlastně ani člověk. To ale vůbec nevadí, Floquet de Neu (španělsky: Copito de Nieve, česky: Sněhová vločka) se i tak zapsal do srdcí všech Španělů i Katalánců. A nejvíce pak do srdcí obyvatel Barcelony, kteří byli patřičně hrdí na to, že jejich sousedem je jediná známá bílá gorila na světě!

A bylo tomu tak takřka čtyři desetiletí. Sněhová vločka (1964 - 2003) byl zatím jediným známým a tedy i zdokumentovaným exemplářem bílé gorily. Albinismus je všeobecně poměrně vzácný a u goril obzvlášť, proto Sněhová vločka svého času vzbudil tak obrovskou vlnu zájmu. Podle vědeckých odhadů se narodil nejspíš roku 1964 v Rovníkové Guiney (která tehdy ještě stále byla jen jednou ze španělských provincií, nezávislost získala až roku 1968). Jeho životní příběh však nabral spád až roku 1966, kdy byl místními lovci odchycen a vzápětí ho od nich v dosti zbědovaném stavu vykoupil katalánský přírodovědec Jordi Sabater i Pi, jenž se v Rovníkové Guiney věnoval studiu primátů již od roku 1940. 

Sabater Sněhovou vločku dovezl do Barcelony a z bílé gorily se rázem stala světová senzace. Nový přírůstek do barcelonské ZOO se roku 1967 objevil i na titulní straně časopisu National Geographic a od té doby byl automaticky brán za maskota nejen barcelonské ZOO, nýbrž i celé katalánské metropole. I když se v zajetí dožil skoro 40 let (průměrný věk dožití goril ve volné přírodě je údajně jen kolem 26 let), byla jeho smrt nečekaná a pro obyvatele Barcelony nesmírně smutná. Floquet de Neu totiž přibližně od roku 2001 trpěl rakovinou kůže, pravděpodobně způsobenou albinismem (tím pádem chybějícím melaninem, který by ho chránil před slunečními paprsky). Vzhledem k tomu, že mu již nebylo pomoci a aby se předešlo zbytečnému trápení, byla mu v listopadu 2003 provedena eutanázie. Ještě předtím se s ním však přišly rozloučit davy příznivců. V barcelonské ZOO byla uchována DNA bílé gorily a ačkoliv zatím mnohé hlasy volající po naklonování Sněhové vločky nebyly vyslyšeny, možná se tak někdy v budoucnosti stane. Přírodní cestou se to totiž nepodařilo - žádný z jeho potomků (dětí či vnoučat) se již jako albín nenarodil.

Během svého života se stal miláčkem a neodmyslitelným symbolem Barcelony. Po smrti zůstal už jen legendou. Inspirativní je však Sněhová vločka/Floquet de Neu dodnes. Nejnovějším počinem inspirovaným životem jediné bílé gorily na světě se stal na konci roku 2011 i stejnojmenný film (pro katalánské publikum Floquet de Neu, pro španělské Copito de Nieve ;-)). Dostal se i do kin v České republice. Na malou ukázku z něj se můžete podívat i zde...

Žádné komentáře:

Okomentovat