30. 11. 2012

Barcelonské hřbitovy (IV): Sant Gervasi, Sarrià, Sant Andreu, Horta

Ve čtvrtém a posledním dílu o barcelonských hřbitovech se podíváme na ty nejmenší a okrajové. To však nutně neznamená, že by šlo o nějakou "druhou ligu". Nenajdeme tu sice tolik slavných osobností, na druhou stranu jsou to však zajímavá a mnohdy dosti tajemná místa. Vítejte tedy na hřbitovech v Sant Gervasi, Sarrià, Sant Andreu a Hortě.

SANT GERVASI (12 229 m2, 4 773 hrobů)

Sant Gervasi bylo vždy takovou noblesní čtvrtí. Než se připojilo k Barceloně, byla zde venkovská sídla a vily zámožných barcelonských podnikatelů. Mezi ty exkluzivnější čtvrti patří dodnes. A tomu také odpovídá místní hřbitov. Naleznete na něm totiž mnoho velkolepých náhrobků a panteonů. Hřbitovu také dominuje schodiště, které zároveň představuje křížovou cestu. Návštěva hřbitova Sant Gervasi poslouží především k poznání těch nejvyšších vrstev barcelonské společnosti posledních dvou staletí, nicméně překvapivě tu lze nalézt i hrobky slavných osobností. Věčně tu odpočívají kupříkladu architekt Lluís Domènech i Montaner a básník Joan Maragall. Hřbitov byl zřízen roku 1853. Navštívit možno ve všední dny zhruba mezi 9. a 18. hodinou, o víkendech a ve svátcích jen do 15. hodiny. Adresa: Camí del Cementiri de Sant Gervasi, 4-8; v současnosti zatím proklatě daleko od metra, nejlépe se sem dostanete autobusem č. 60.  P.S.: Je odtud velice pěkný výhled na celou Barcelonu!

Hřbitov Sant Gervasi (Foto: www.cbsa.es)

SARRIÀ (4 569 m2, 2 163 hrobů)

Hřbitov v Sarrià je rozlohou ten nejmenší a zároveň i ten nejlépe schovaný v celé Barceloně. Kromě zasvěcených (nebo šikulů s Google Maps) je pro ostatní dost těžké se k němu dostat. Ukazatele prakticky nikde. Na druhou stranu si tak zachovává svoji tajemnou a značně poetickou atmosféru. Často tu totiž nepotkáte vůbec nikoho. Často je to bohužel proto, že zůstanete stát před zavřenými dveřmi -  otevírací doba se tady příliš nedodržuje. Každopádně na turisty tu určitě nenarazíte. Vlastně kromě opravdových pozůstalých tu možná natrefíte pouze na úzkou skupinku čtenářů románu Marina od místního autora Carlose Ruize Zafóna. Právě tato kniha hřbitov proslavila, či spíš vůbec o něm dala vědět světu. Pokud hledáte klidné a schované místečko v ruchu katalánské metropole, tento hřbitov je to pravé. I když tu není mnoho okázalých hrobek, přeci jen zde odpočívají i některé slavné osobnosti katalánské kultury, například básníci Carles Riba nebo Josep Vicenç Foix. Hřbitov Sarrià naleznete (nebo taky ne) na ulici carrer Doctor Roux, poblíž Passeig de la Bonanova.


Hřbitov Sarrià (Foto: www.cbsa.es)

SANT ANDREU (39 021 m2, 25 673 hrobů)

Hřbitov v Sant Andreu existuje již od roku 1839, kdy byl vytvořen ještě coby obecní hřbitov pro Sant Andreu del Palomar. Tato obec se však později (1897) stala součástí Barcelony a dnes pod tímto názvem naleznete pouze jednu z desítek barcelonských městských čtvrtí. Hřbitov byl několikrát rozšiřován, naposledy roku 1919. V jeho staré části se taktéž rozkládá malý židovský hřbitov. Podobně jako v případě hřbitova v Poblenou, i zde mají jakéhosi "nebožtíka-talisman". Jde o hrob Francesca Pla, který zemřel roku 1918 ve věku 25 let. I on by měl po své smrti konat různé zázraky a plnit přání. Pokud vám to tedy nevyšlo na hřbitově v Poblenou, tady máte druhou šanci. Hřbitov Sant Andreu se nachází na carrer de Garrofers, 35-47; docela blízko stanice metra L4 Llucmajor. Otevřeno každý den plus minus od 8 do 18 hodin.

Hřbitov Sant Andreu (Foto: www.cbsa.es)

HORTA (12 982 m2, 1 359 hrobů)
Nejmenší barcelonský hřbitov postavený v neoklasicistním stylu původně také vznikl jako malý vesnický hřbitůvek roku 1867. Dnešní čtvrť Horta tehdy byla jen malou vesničkou pár kilometrů od Barcelony, postupem času se však přibližovala a přibližovala, až se roku 1904 stala součástí katalánské metropole. I když je nejmenší dle počtu hrobů, rozhodně ne svou rozlohou, proto tento hřbitov přeci jen nepůsobí tak stísněně jako některá jiná místa věčného odpočinku v BCN. Najdete ho poměrně jednoduše na náměstí Plaça del Cementiri d'Horta, 9; nejblíže k metru L3 Valldaura. A máte-li zájem o "virtuální" prohlídku, tady je...


Celý seriál BARCELONSKÉ HŘBITOVY naleznete zde:

Barcelonské hřbitovy (I): Poblenou
Barcelonské hřbitovy (II): Montjuïc
Barcelonské hřbitovy (III): Collserola, Sants, Les Corts
Barcelonské hřbitovy (IV): Sant Gervasi, Sarrià, Sant Andreu, Horta

Žádné komentáře:

Okomentovat