28. 11. 2012

Barcelonské hřbitovy (III): Collserola, Sants, Les Corts

Třetí díl toulek po barcelonských hřbitovech začneme na tom nejrozlehlejším, v pohoří Collserola. A odtud se přesuneme do čtvrtí Sants a Les Corts. Tamní hřbitovy spolu takřka sousedí a i když nepatří mezi ty nejznámější, pár zajímavostí se vždycky najde!

COLLSEROLA (1 700 000 m2, 86 098 hrobů)
Pohoří Collserola, které Barcelonu obklopuje na severozápadě, je vlastně ideálním místem posledního odpočinku. Tedy globálně vzato (většina lidí by asi ráda byla pochována ve společnosti těch nejslavnějších nebožtíků, a proto by volila raději Montjuïc). Všeobecně se ale vždy pohřbívalo někde na okraji či spíš za okrajem města. A to Collserola splňuje dokonale. Proto se také jedná o rozlohou největší barcelonský hřbitov - na horách je místa dost. Časem se z něj stane i všeobecně největší hřbitov Barcelony, jelikož na Montjuïcu už tolik místa nezbývá. Collserola je také nejmladším barcelonským hřbitovem, "uveden do provozu" byl roku 1972. Jedná se o takový praktický hřbitov, není tu moc panteonů a žádné umělecké serepetičky. Tím pádem je taky tak trošku fádní. Ale všude kolem je aspoň spousta zeleně. Navštívit lze každý den od 8 do 18. Hřbitov neleží přímo v Barceloně, ale na území měst Montcada i Reixac a Cerdanyola del Vallès. Nejlépe se sem dá dostat autobusem 102.

Hřbitov Collserola (Foto: www.cbsa.es)

SANTS (11 003 m2, 5 440 hrobů)
Také Sants má svůj hřbitov a to již od roku 1880. Nejsou tu žádné velké hrobky, ale i přesto jde o poměrně frekventované místo věčného odpočinku. Hřbitov navrhl katalánský architekt Jaume Gustà i Bondia. Zajímavé je, že i když spadá pod barcelonskou správu, při současném územním členění už se nachází na území sousedního Hospitaletu. Otevřeno od 9 do 17.30, o víkendech jen do 15. Nachází se na ulici Travessera de Collblanc, L'Hospitalet de Llobregat. Nejblíže je metro L5 Collblanc nebo Pubilla Cases.

Hřbitov Sants (Foto: www.cbsa.es)

LES CORTS (34 417 m2, 28 339 hrobů)
Hřbitov má významného a nepřehlédnutelného souseda. Možná i proto ho můžete lehce minout. Nachází se totiž hned vedle stadionu FC Barcelona Camp Nou. Celkově patří mezi ty méně "důležité", nicméně pro jeden sektor populace by hřbitov v Les Corts měl být povinnou zastávkou. Je tu totiž pohřbeno několik legend katalánského velkoklubu, například Urruti, Samitier, César či dle mnohých nejlepší útočník v historii klubu - Ladislav Kubala. Kromě vedlejšího muzea FC Barcelona by tak fanoušci z celého světa měli navštívit i tento hřbitov a vzdát hold svým legendám. Součástí areálu je také významné židovské pohřebiště. Navštívit ho můžete každý den mezi 8. a 18. hodinou. Adresa: Avinguda de Joan XXIII, 3-15. K hřbitovu se dostanete podobně jako na svatostánek FC Barcelona - metro L3 Maria Cristina nebo Palau ReialHřbitov Les Corts se také letos na podzim stal prvním v celém Španělsku, který používá  tzv. QR kódy pro lepší orientaci.

 


Žádné komentáře:

Okomentovat