23. 11. 2012

Barcelonské hřbitovy (I): Poblenou

Na konci dušičkového měsíce listopadu tu máme čtyřdílný seriál zabývající se barcelonskými hřbitovy. Hřbitov je samozřejmě místem, kde uctíváme památku zemřelých, nicméně často jde i o místa historicky cenná, ať už kvůli "VIP nebožtíkům" nebo díky architektonickým prvkům. To jsou také důvody, proč se některé hřbitovy stávají pravidelným lákadlem v turistických průvodcích. I takové hřbitovy naleznete v Barceloně, stejně jako tu natrefíte i na nenápadné a přímo schované hřbitůvky, které si uchovávají svou romantickou atmosféru.

POBLENOU (53 632 m2, 30 768 hrobů)
Socha El petó de la mort z roku 1930
(Foto: wikipedia.org)
A první díl tohoto seriálu začínáme tím nejstarším barcelonským hřbitovem. Překvapivě jím není známý hřbitov na Montjuïcu, a to i přesto, že na slavné barcelonské hoře existuje tradice pohřbívání již od středověku - bylo to však jen nikterak organizované židovské pohřebiště, odtud koneckonců název hory.

Nicméně první skutečně "oficiálně" vystavěný a organizovaný hřbitov byl právě ten v Poblenou. Stalo se tak roku 1775. Tehdy bylo toto místo posledního odpočinku skutečně na romantickém místě, daleko od hradeb Barcelony a přímo u moře. To se časem trošku změnilo - dnes je areál utopen mezi domy a starými fabrikami bývalé průmyslové čtvrti. Místo klidného šplouchání moře uslyšíte jen tisíce aut projíždějících po sousední dopravní tepně Ronda del Litoral. A zmizel i lehký šum stromů, hřbitov v Poblenou patří k těm nejrozpálenějším ve městě.

Současné pohřebiště navíc není úplně původní, to totiž zničili napoleonští vojáci roku 1813. O šest let později se ho podařilo znovu vystavět plus minus na původním místě. Díky tomu také hřbitov dostal jednotnou architektonickou podobu - ve stylu neoklasicismu ho navrhl italský architekt Antonio Ginesi, jenž svá poslední léta prožil právě v Barceloně a jenž zde byl roku 1824 i pochován. Mezi zdejší umělecké skvosty patří kupříkladu slavná socha El petó de la mort (Polibek smrti), kterou vytvořil roku 1830 Jaume Barba. V souvislosti se hřbitovem v Poblenou je také třeba zmínit, že byl roku 2004 tím prvním v Barceloně, kde se vytvářel místní model pohřební turistiky. Barcelonští se logicky inspirovali u známých hřbitovních turistických center (Praha, Paříž...), a do několika let vzniklo pár turistických tras nejprve na hřbitově v Poblenou a později i na Montjuïcu. K dispozici jsou plánky hřbitova s vyznačenými VIP hrobkami a architektonicky cennými monumenty. A několikrát týdně je tu i komentovaná prohlídka!


I když je v současnosti hřbitov v Poblenou, co se slávy týká, ve stínu Montjuïcu, i zde najdete pár slavných nebožtíků. Mezi ty nejzajímavější patří například vynálezce ponorky Narcís Monturiol, spisovatelé Narcís Oller či Frederic Soler, politik Valentí Almirall nebo spisovatel a herec José Luis de Vilallonga. Ani jeden z těchto hrobů však není tím nejnavštěvovanějším. S přehledem je poráží hrob Francesca Canalse Ambróse. Francesc, neboli "El Santet", jak mu říkali, zemřel roku 1899 ve věku pouhých 22 let. Ve svém okolí byl znám svou dobrotivostí a určitými věšteckými schopnostmi, což bylo ještě posíleno tím, že předpověděl vlastní skon. Po smrti se tak stal kultovní osobou, k níž si lidé chodí pro radu či jí svěřují na kouscích papíru svá přání. Na tomto hřbitově není jiný hrob, jenž by byl obklopen tolika květinami...

Pro návštěvníky je otevřeno každý den od 8 do 18. Nejsnáze se sem dostanete od stanice metra L4 Llacuna, pořád rovně po ulici Carrer de la Ciutat de Granada směrem k moři. Pokud vás toto místo zaujalo nebo máte nějakou hřbitovní úchylku (a umíte španělsky), račte sem: Cementerio del EstePokud jste jen běžný turista, tak raději sem: Plánek hřbitova Poblenou.Žádné komentáře:

Okomentovat