7. 10. 2012

Casa Planells

Pod jménem Casa Planells se skrývá jedna z perel barcelonského modernisme. Historicky řekněme nepříliš nápadný dům, avšak architektonicky jeden z nejpodivnějších a nejvýraznějších domů. Vítejte na rohu ulic Diagonal a Sicilia...


Casa Planells je jednoznačně nepřehlédnutelný dům a to i přesto, že se nachází v docela monotónní zástavbě Eixamplu. Tento architektonický skvost byl postaven roku 1924 pro pana Evelí Planellse dle projektu významného katalánského architekta Josepa Marii Jujola. Jujol byl mimochodem jedním z architektů, kteří nejvíce ovlivnili dnešní Barcelonu. I když je vesměs znám především jako Gaudího "poskok", ve skutečnosti se za jeho jménem skrývá fascinující architektonický odkaz. A parádním důkazem toho je i výše zmiňovaný dům.

Už na první pohled zaujme svou zvláštní architekturou, která je sice řazena do období modernisme, nicméně řada architektů tak činí pouze pro lepší organizaci Jujolovy tvorby. Ve skutečnosti je Casa Planells obtížně zařaditelným originálem. Jujol začal na projektu pracovat počátkem 20. let minulého století a postupně uvažoval o třech koncepcích. Zvítězila ta poslední, která zároveň dokázala z malého pozemku vytěžit co nejvíce prostoru. Když se na stavbu podíváme z neodborného hlediska... je prostě divná. Není to pestrost a elegance Gaudího domů, o dekorace tady vůbec nejde. I přesto má Casa Planells určité kouzlo... něco, co člověka zaujme, co ho donutí zamyslet se nad možností bydlet v takovém domě. Já bych do toho tedy rozhodně šel. A nejsem sám. Slavný americký herec John Malkovich, jenž se zajímá o architekturu, při své návštěvě Barcelony prohlásil, že Casa Planells je tím nejkrásnějším domem na světě.

V současnosti jde o nájemní dům, není to tedy žádné muzeum, a Jujolovu architekturu tak lze obdivovat jen zvenčí. Jako každá stavba i Casa Planells pociťuje běžící roky a působení přírodních sil. Na jaře roku 2011 došlo k objevení různých trhlin ve zdech a dalších poškození samotné konstrukce domu, takže bylo třeba začít s urychlenou rekonstrukcí. Ta probíhala více než rok a třešinkou na dortu bylo i nanesení nové omítky, jež respektuje tu původní z roku 1924. Casa Planells v novém kabátu je k shlédnutí na videu výše. Pokud jste fanoušky architektury a španělštiny zároveň, spoustu zajímavých a vskutku vyčerpávajících informací o Casa Planells se dozvíte v tomto odkazu a jak to vypadá uvnitř, to najdete zase zde!
Casa Planells (1924)

1 komentář: