30. 8. 2012

Països Catalans - Illes Balears

Alcúdia (Mallorca)
Dnes se vracíme opět do Španělska. Před námi jsou tři největší katalánsky mluvící země - Illes Balears, País Valencià a Catalunya. Začněme s Illes Balears neboli Baleárskými ostrovy...

Jedná se o seskupení čtyř větších ostrovů a několika malinkých ostrůvků ve Středozemním moři, východně od Katalánska. Pokud se při názvu "Baleárské ostrovy" stále ještě nechytáte, nejedná se o nic jiného než slavné dovolenkové ráje: Mallorca, Menorca, Ibiza (katalánsky Eivissa) a Formentera. Katalánská historie se tu začala psát ve třináctém století za velkého dobyvatele Jaume I., který ostrovy po divokých bitvách ovládl a připojil ke království aragonskému - Mallorca padla takřka ihned v roce 1229, Ibiza se podvolila v roce 1235 a Menorca se stala plně katalánskou až roku 1287, jelikož předtím ještě dlouhá léta místní Arabové požívali určité autonomie, byť již také závislé na aragonském království. Na ostrovech dnes žije okolo 1 100 000 obyvatel, z nichž takřka polovina bydlí v metropolitní oblasti Palma de Mallorca (nebo jen Palma - oni místní politici si s tím jménem každou chvíli hrají...nicméně v zahraničí stále převažuje Palma de Mallorca). Pojďme se ve stručnosti na jednotlivé ostrovy podívat:

Mallorca
Palma (Mallorca)
Je ostrovem největším a nejdůležitějším. Nachází se zde hlavní město, vláda, úřady a drtivá většina populace. Podobně jako ostatní Baleárské ostrovy je to ráj turistů. Je fakt, že na malém prostoru najdete skutečně všechno. Kolem dokola moře oddělené od ostrova buďto nádhernými plážemi nebo divokými skalisky nebo nádhernými přístavy. Jsou tu také hory. Serra de Tramuntana s vrcholkem Puig Major (1 445 m.), sice se nejedná o žádné velehory, ale vzhledem k rozloze ostrova je taková výška víc než dostačující. Z jedné strany Mallorky na druhou se dostanete v pohodě i za hodinu, i když do určité míry záleží na terénu. A kromě pár dní v roce je tu pořád pěkně. Není divu, že na místních plážích narazíte na půlku Evropy.

Menorca
Ještě o velký kus menší a tím pádem ještě rychleji prozkoumatelný ostrov. Jinak zde platí podobné přírodní charakteristiky jako pro Mallorku a kterýkoliv jiný ostrov souostroví. I zde je bohatá fauna a flora, mezi nimi se zde vyskytuje jako i na dalších ostrovech několik endemitů. Menorca je také značně zajímavá svou minulostí, jelikož na tomto ostrově se v historii usídlilo již mnoho národů. Po dlouhé vládě Arabů přišli Katalánci, kteří byli po nějaké době vystřídáni Francouzi a Brity až se Menorca dostala pod vládu španělskou. Právě Britové se na tváři ostrova podepsali asi nejvíc, byť zde působili jen něco přes 70 let v průběhu 18. století. Byli to ale právě oni, kdo na Menorce vystavěl řadu budov a komunikací, založil nová městečka a tak podobně. Dodnes je tento vliv patrný i na místní variantě katalánštiny, která přejala mnoho anglicismů.
Port de Sóller (Mallorca)
Eivissa
Tento ostrov má celá Evropa zaškatulkovaný především jako pořádný pařící ráj. Těžko říct, jestli tomu tak nebylo třeba už za starých Římanů, nicméně původ dnešní diskotékové slávy sahá do 60. a 70. let minulého století, kdy se Ibiza stala centrem hippies. Ti sice byli v některých otázkách přesným opakem toho, co se dnes na ostrově děje, nicméně dodali Ibize tu potřebnou uvolněnost. Od 70. let se pak z Ibizy stává masová turistická destinace a společně s tím začínají rašit i první diskotéky, kterými se později ostrov proslaví. Ty nejslavnější evropské kluby jako Privilege, Pacha, Space nebo Amnesia sídlí právě tady! Privilege je zároveň stále ještě největším klubem světa s kapacitou okolo 10 000 lidí!

Formentera
Nejmenší ze čtyř trvale obydlených ostrovů. Dříve tvořil jednu oblast společně s Ibizou, ale od roku 2007 si získala svoji autonomii. Tento ostrůvek se nachází na mapě těsně pod Ibizou a do určité doby se na něj dalo dostat pouze ze sousedního ostrova, proto si Formentera zachovala alespoň částečnou panenskost. To už ale také není pravda, protože na Formenteru se nyní můžete dostat i z pevniny, funguje spojení s valencijským přístavem Dénia. Někdy se také plete ostrov Formentera s jiným nazvaným Cabrera. To je malinký ostrůvek u Mallorky, který je známým národním parkem s téměř nedotčenou přírodou, kam se jen tak nedostanete... Na Cabreru tedy na plážovou dovolenou určitě nepojedete, na Formenteru to jde, ale na turistické dovádění jsou určeny hlavně ony tři větší ostrovy! ;-)

Malinká jazyková poznámečka na závěr. Podobně jako v Katalánsku a Valencii i zde jsou oficiálními jazyky bok po boku španělština s katalánštinou. Nicméně katalánština jako vlastní jazyk ostrovů tady má mnoho dialektů - v nadsázce můžeme prohlásit, že co vesnice, to jiný dialekt! Rozlišujeme tři základní proudy místní katalánštiny: mallorquí, menorquí a eivissenc. Nicméně tyto varianty se pak ještě dále dělí a některá konkrétní místa jako například Sóller nebo Pollença na Mallorce nebo Maó na Menorce mají ještě své lokální specialitky.

To všechno je ale stejně jedno, pokud se tam chystáte. Jestli plánujete výlet třeba na Mallorku (i když to platí i pro další ostrovy v trošičku menší míře), rozhodně si radši procvičte němčinu. Místní komunita německých důchodců a dalších sezonních dovolenkářů se totiž postará o to, abyste jen marně hledali někoho s kým si popovídat španělsky nebo nedejbože katalánsky! :-) (Dobrá, tak zlé to nebude, ale minimálně na plážích, přilehlých promenádách a v hotelích s tím počítejte. Jinak musím říct, že mezi místními je katalánština pěkně rozšířená a v denní komunikaci zcela běžná. Jen  na málo místech Països Catalans jsem ji zažil tak vitální...)

La seu de Mallorca (Palma)








2 komentáře:

  1. Bohužel musím potvrdit, že na Mallorce jsem si osvěžil především němčinu :-)

    OdpovědětVymazat
  2. Nooo, ja teda na Mallorce pouzivam pouze spanelstinu a katalanstinu - nekompromisne - kdyz na me nekdo zacne mluvit nemecky, ignoruju to.

    A k vete "To všechno je ale stejně jedno, pokud se tam chystáte" bych doplnila - je to jedno, protoze Mallorcanum stejne nebudete rozumet, i kdyz katalanstinu uz docela zvladate :-) Ale ne, neni to tak hrozny, kdyz je clovek kroti, docela si i popovida :-)

    OdpovědětVymazat