11. 8. 2012

Països Catalans - El Carxe

El Carxe. Co do počtu obyvatel je to ta nejmenší součást Països Catalans. A rozhodně také ta nejtajemnější. Vždyť ani velká část Katalánců o tomto shluku vesniček kdesi u Murcie nikdy neslyšela. Dokonce ani budoucí katalánští filologové se toho o El Carxe mnoho nedozvědí - proč také studovat ne zrovna dobře zdokumentovanou variantu katalánštiny, kterou mluví něco málo přes 500 lidí, přičemž jejich počet každým rokem klesá... Každého lingvistu či milovníka jazyků to musí rmoutit a vzrušovat zároveň, jak jinak se mohou cítit, když se stávají svědky vymírání jazyka v dané oblasti v přímém přenosu?

El Carxe je malá oblast vesniček rozkládající se na zhruba 310 km2 ve španělském regionu Murcia. Název "Carxe" je odvozen od stejnojmenného pohoří, které danou oblast charakterizuje. Podle španělského územního členění spadají vesničky z El Carxe pod tři větší obce v regionu Murcie - Jumella, Iecla a Favanella. Něco málo přes 500 obyvatel, kteří jsou zde trvale usazeni, má však mnohem blíž k sousedním valencijským městečkům - Pinós, Monóvar - a to nejen geograficky ale především kulturně. Celkem je tato katalánská enkláva v Murcii tvořena 21 vesničkami, z nichž žádná není samosprávná (nemá radnici, všechny jsou součástí tří výše zmíněných obcí):
  • Carrascalejo, Pinillos, Quitapellejos, Raspai - (Iecla)
  • Alberquilla, Canalís de Crespo, Canyada del Trigo, Càpitos, Cases del Conill, Coves de Penya-roja, Escandells, Esperit Sant, Raixa, Sarsa, Torre del Rico, Tosquilla, Xamaleta - (Jumella)
  • Canyada de l'Alenya, Cases dels Frares, Collado dels Gabriels, Ombria de la Sarsa - (Favanella)
Bavíme se však již vesměs o neexistujících vesničkách, většina z nich již totiž není obydlená. Mezi těch několik, kde ještě katalánština přežívá, patří: Canyada del Trigo, Canyada de l'Alenya, Raspai (všechny lehce přes 100 obyvatel), dále například Raixa, Sarsa, Alberquilla nebo Torre del Rico. Pokud vás zajímá, jak některé z těchto vesniček asi vypadají, rozhodně doporučuji videa na konci článku - a vy, kteří vládnete katalánštinou, si to užijete ještě víc! :-)


Pojďme si to tedy shrnout, El Carxe je jen jednou z mnoha podobných oblastí v jednom z nejchudších španělských regionů, navíc čím dál víc opuštěná. Nuda. Ale přeci jen má El Carxe jisté zajímavé specifikum - svou katalánštinu! Většina z dnešních oblastí Països Catalans byla totiž dobyta ve 13. století králem Jaume I. a od té doby se tam také mluví katalánsky (Baleárské ostrovy, Valencie...). Jaume I. došel sice až do Murcie, odkud vypudil arabské vetřelce, avšak kvůli dohodám s Kastílií si toto území dále nenárokoval (zlé jazyky tvrdí, že stejně nebylo o co stát, a proto se ho tak rád zbavil). Do Murcie a tedy ani do oblasti El Carxe katalánština v 13. století nepronikla. Až do 17. století si tam v poklidu žili moriskové. Pak přišlo jejich definitivní vyhnání a El Carxe se na víc než 200 let stalo zemí nikoho...

Až od roku 1875 je oblast znovu zalidněna a to přistěhovalci z blízkých vesniček valencijského regionu. Ti si sem samozřejmě přinesli svoji kulturu a především svůj jazyk. V El Carxe se tedy katalánsky mluví pouze necelých 130 let a byla to ostatně jediná expanze katalánštiny v moderní éře. Okolo roku 1950 čítala místní populace skoro 3000 obyvatel, nicméně hlavně v posledních 30 letech onen počet neustále klesá. Jako i jinde na světě, venkov se zkrátka vyprazdňuje - mladí lidé odcházejí do větších měst a zůstávají jen staří pamětníci. A čas je neúprosný. S odchodem staré generace odejde i katalánština. Podle odhadů je dost možné, že do nějakých 20 nebo 30 let už zase bude existovat jen 7 katalánsky hovořících oblastí. El Carxe mezi nimi nenajdete. Nepomáhá ani umístění v regionu Murcia, který neuznává jako oficiální jiný jazyk než španělštinu. Sice se v posledních letech podařilo díky iniciativě místních zavést v Iecle kurzy katalánštiny, které tam pořádá Acadèmia Valenciana de la Llengua, avšak to pravděpodobně jen zpomalí zánik katalánštiny na tomto území.

Bohužel se mi zatím nepoštěstilo dostat se do této oblasti, nicméně pokud můžeme aspoň trochu věřit Wikipedii, asi nejpůsobivěji ilustruje situaci katalánštiny v El Carxe vesnička Ombria de la Sarsa. Vlastně to ani není vesnička, ale jen obydlená zatáčka na jedné z bezpočtu místních okresek. Od roku 2005 jsou totiž v Ombria de la Sarsa registrování jen 2 (!) obyvatelé. Ani nevíme, jestli mluví katalánsky, ale řekněme, že ano. Nevíme, kolik je těm dvěma obyvatelům let, vlastně ani netušíme, jestli dnes v roce 2012 ještě žijí. Kolik lidí dnes v oné zatáčce žije? Je to právě tady, kde se dá v přímém přenosu sledovat konec katalánštiny v El Carxe. Jednoho dne se možná i u hesla Ombria de la Sarsa objeví "actualment deshabitat" - v současnosti neobydlené. A podle mnoha katalánských filologů to takto bude i u dalších vesnic. Tedy, abychom byli přesní, zcela neobydlené nejspíš nezůstanou, ale katalánštinu už v nich neuslyšíte.


L'Ombria de la Sarsa
La Canyada del Trigo

Žádné komentáře:

Okomentovat