31. 8. 2012

Països Catalans - Catalunya

To nejdůležitější na konec - Katalánsko samotné. Ale zároveň i to nejstručnější, protože o čem bychom si tu pak psali příště... Pojďme se tedy podívat na základní katalánské charakteristiky.

V současnosti je Katalánsko jedním ze 17 španělských autonomních společenství nacházející se na severovýchodě Pyrenejského poloostrova, v historii coby hlavní region Aragonského království šlo o skutečnou evropskou velmoc (13. a 14. století). V roce 1410 však zemřel nakonec bez dědice poslední "katalánský" král Martí l'Humà a to už byl pro bývalou velmoc definitivní konec, jelikož nedlouho poté došlo ke spojení se sousední Kastilií a z tohoto spojení se už Katalánsko nevymanilo. 

A jaká je budoucnost státního útvaru jménem Catalunya? To je ve hvězdách, jak dobře známo, Katalánci jsou horlivými zastánci své nezávislosti a v určité části společnosti je velká touha po svobodném a nezávislém Katalánsku. Problém však je, že toto přesvědčení chybí ve většině  (tedy alespoň 51%) katalánské společnosti... Každopádně jde o téma hojně diskutované a každý týden v podstatě přináší něco nového - například v tomto posledním srpnovém týdnu: nejprve zpráva o určitém průlomu na půdě EU, kde se předseda Evropské komise vůbec poprvé nějakým způsobem zmínil o možnosti katalánské nezávislosti a roli EU v případě, že by se tak stalo (protože by rozhodně bylo co řešit - Katalánsko v EU ano/ne? a tak dále); druhá zpráva již tolik pozitivních ohlasů nezaznamenala, podplukovník španělské armády Francisco Alamán Castro v jednom rozhovoru ohledně potenciální katalánské nezávislosti prohlásil, že armáda nesmí připustit odtržení jakéhokoliv regionu od Španělska a že by se tak stalo jen "přes jeho mrtvolu". Takže vyhrocené to bude vždy.

Girona
Katalánsko má rozlohu okolo 32 000 km2, což je zhruba něco jako Morava, a žije zde přes 7 500 000 obyvatel. Hlavním a největším městem je logicky Barcelona s více než milionem a půl obyvatel, avšak v celé její metropolitní oblasti jich žije více než 3 000 000 (patří sem ještě města jako Badalona, L'Hospitalet de Llobregat, Santa Coloma de Gramenet, ...). Správně je Katalánsko rozděleno do čtyř provincií (Barcelona, Girona, Tarragona a Lleida) a do 41 menších comarques. Kromě bohaté historie má Katalánsko i další potřebné národní symboly - vlajku (la senyera), hymnu (Els Segadors) a samozřejmě i svůj jazyk (katalánština). Co se týče jazykové situace, katalánština je zde samozřejmě spolu se španělštinou řečí úřední, ale místními zákony rozhodně preferovanější. Existují nařízení ohledně katalánských nápisů na výlohách, procentech katalánské hudby v rádiích a dabingu do katalánštiny. Kdybychom se do této regulace trochu víc ponořili, asi by nás lehce poděsila, avšak nesmíme zapomínat na katalánskou situaci. Veliká imigrace způsobila, že na území Katalánska žije mnoho Španělů a dalších více než 100 národností, pro které zkrátka katalánština není rodným jazykem. A když se všude mohou domluvit španělsky nebo i anglicky, proč se učit katalánsky, že? A právě vzhledem k tomu, že Katalánsko není nezávislý stát a nemůže si tak samo nadiktovat, že jedinou úřední řečí jest katalánština (což třeba Německo, Rakousko, Maďarsko nebo Česká republika může), je třeba ten jazyk chránit, jak to jen jde. Jazyk, který se nepoužívá, totiž vyhyne...

  
Ripoll
Mimochodem, Barcelona Televsió nedávno přinesla přehledné statistiky o počtu cizinců žijících v Barceloně. V oněch tabulkách naleznete, který stát má v BCN největší zastoupení a jaké barcelonské čtvrtě jsou nejoblíbenější tím kterým národem... takže pro zájemce, tady to máte!

Katalánsko má všechno - lesy, hory, moře, pláže, velká města s fantastickou architekturou i malé vesničky s fantastickou architekturou, středomořskou kuchyni, spoustu sluníčka... co víc chtít? Koneckonců většina z nás se s Katalánskem poprvé setkala prostřednictvím nějaké té dovolené ve vyhlášených katalánských letoviscích na Costa Brava. Tak kde všude jste asi poprvé mohli být (až narazíte na to své plážové městečko, zakřičte)?... Arenys de Mar, Canet de Mar, Calella, Pineda de Mar (jóóóóó!!!), Malgrat de Mar, Blanes, Lloret de Mar, Tossa de Mar nebo že by až v Palamósu? To bylo na sever od Barcelony, pro ty náročnější je tu ještě jižní Costa Daurada s letovisky jako Salou, Cambrils nebo zábavním parkem Port Aventura. Ale upřímně, za návštěvu stojí také vnitrozemí - krásné město Girona, římské stavby v Tarragoně, klášter ve městě Ripoll, starobylost městečka Besalú, Figueres Salvadora Dalího, kouzelná údolí jako Vall de Boí nebo Vall d'Aran, hora Montserrat se slavným klášterem a spousta přírodních rezervací... To je jen malá ochutnávka z toho, co se dá v Katalánsku (nebo v budoucnosti i na tomto blogu) nalézt. Koneckonců od toho tady jsme... :-)
Sabadell
Barcelona
Lleida
Tarragona


6 komentářů:

 1. Co je to za nesmysl "katalánský král"? Katalánsko nikdy (!) nebylo království!!!
  "hlavní region Aragonského království" - to je jako říct Čechy, hlavní region Rakouska-uherska"

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Drahý Anonyme... je pravda, že je to asi trošku zjednodušující tvrzení, nicméně:

   Martí l'Humà byl kromě mnoha jiných titulů také králem aragonským, avšak v tomto textu ho označujeme za katalánského v určitém zobecňujícím smyslu - že pro Katalánce byl posledním "skutečným" panovníkem dané oblasti, zkrátka králem, které považovali za svého.
   Nejsme tupí, takže víme, že Katalánsko (prostě to, co dříve byly COMTATS CATALANS a později PRINCIPAT DE CATALUNYA) nikdy královstvím nebylo. Nicméně bylo nejdůležitější součástí Aragonského království - odtud zjednodušující pojem "hlavní region".

   Vymazat
  2. 1. Nikomu netvrdím, že je tupý. Jen poukazuji na věci, které mi nepřijdou pravdivé a, dle mého názoru, se podobají manipulaci, která panuje v Katalánsku
   2. Zajímalo mě, jak jsi došel k tomu, že Katalánsko bylo "nejdůležitější součástí Aragonského království". To je na základě politického, finančního, mocenského...? Já jsem přesvědčen, že "hlavním" regionem Aragonského království byl Aragon.
   3. Pokud "drahý anonyme" je jízlivá narážka (to nevím), tak se jmenuju Ondra
   4. Pokud tvrdíš, že "Katalánci jsou horlivými zastánci své nezávislosti a v určité části společnosti je velká touha po svobodném a nezávislém Katalánsku. Problém však je, že toto přesvědčení chybí ve většině (tedy alespoň 51%) katalánské společnosti..." Tak sám potvrzuješ, že ne všichni Katálánci (sám tvrdíš, že ani většina) se chtějí osamostatnit a vzhledem, že je to jejich záležitost, tak nevím, proč by to měl být "problém".
   5. Z čeho vycházíš, když říkáš, že je někdo "'skutečným' panovníkem dané oblasti, zkrátka králem, které považovali za svého"? Nějak nevím, co to má znamenat.
   6. Jinak moc zajímavá stránka, daví mě tu i diskutovat, ale chtělo by to více lidí...

   Vymazat
  3. (Komentář je pod hlavičkou "Anonymní"... teď už tedy ne tak moc, takže vítej, Ondro. Je hezké mít další čtenáře!)
   Tak, předně jde o to, že toto je článek o Katalánsku, který je pojat velice základně. Takže jde o zjednodušení. Co se týká otázky katalánské nezávislosti, ta se řeší jinde, tady je jen zmíněná - problém tkví v tom, že se zatím nedokážou jasně shodnout na většinovém názoru (i když díky PP a jejich protikatalánské politice to asi nakonec časem půjde). V tomto případě je navíc rozdíl mezi "Katalánci" a "katalánskou společností", kterou tvoří spousta přistěhovalců ze všech možných koutů světa a především Španělska, tedy ta procenta pro a proti se v těchto případech značně liší. Ale jak říkám, to tady neřešíme ;-)

   Co se týká Martího l'Humà, chci tím říct, že po jeho smrti a dočasném bezvládí se Aragonského království ujala dynastie Trastámara, kterou (aspoň podle mých osobních poznatků) Katalánci nepovažují za příliš vlastní. Zkrátka kastilská dynastie se ujala aragonského trůnu. Minimálně ve společnosti, kterou znám já, Katalánci považují za posledního "svého" (myšleno aragonského) krále právě zmiňovaného Martího l'Humà. Jinak podle mého názoru byl v období zmiňovaném v článku nejsilnější oblastí Aragonského království právě region odpovídající dnešnímu Katalánsku (důvodů pro to mám hodně, bylo to ekonomické centrum, centrum rozšiřování říše atd.). Ale budiž, dáme uvozovky k tomu "katalánskému králi", jinak jde o základní shrnutí, které se nezabývá komplikovanou katalánskou historií, jde jen o základní představení jedné z Països Catalans. Toto není žádný akademický blog, ani ¡Viva España!, takže objektivita není vždy nejvyšším božstvem, od toho také jsou osobní blogy ;-)

   Vymazat
  4. Moje osobní zkušenost je, že ti tzv. přistěhovalci, hlavně potomci přistěhovalců např. z Andalusie, jsou většinou těmi téměř nejradikálnějšími Katalánci...

   Vymazat
  5. To je pravda, ti z druhé generace většinou ano. Ale ti původní přistěhovalci (a tak to do značné míry funguje i u těch mimošpanělských) ne.

   Vymazat