8. 7. 2012

Josep Graner i Prat

Barcelona je plná domů z období modernisme a právě díky této její tváři ji má řada lidí v oblibě. Každý dům z onoho období má totiž své kouzlo, ať už více či méně skryté. Casa Fajol neboli Casa de la Papallona je toho typickým příkladem. Od roku 2009 je ono kouzlo však ještě skrytější...

Pohled z nákupního centra Arenas (2011)

   
Casa Fajol, 2011
I když jde o na první pohled ničím význačnou budovu, kterých jsou v Barceloně plné ulice, ne nadarmo se domu začalo říkal Casa de la Papallona (v překladu Motýlí dům). Modernistická stavba vznikající mezi roky 1911 a 1929, jejímž architektem byl Josep Graner i Prat, je totiž korunována krásnou mozaikou ve tvaru motýla, která tak činívala obyčejný dům nepřehlédnutelným. To se bohužel v roce 2009 trošku změnilo, jelikož při opravách starého býčího zápasiště Las Arenas a jeho přeměně na obchodní centrum se k aréně nepříliš citelně dostavěla moderní prosklená budova. Bohužel prosklená neznamená průhledná, takže do té doby krásný výhled na Casa de la Papallona vzal za své. Z čelního pohledu tedy dokonalého barevného motýla příliš docenit nelze. A seshora z kupole nynějšího nákupního centra Las Arenas to také není nic extra.

Jako zajímavost je třeba uvést, že podobný dům se nachází i v jiném katalánském městě - Granollers. I když tamní Casa de la Papallona (carrer Enric Prat de la Riba 8) se co do krásy rozhodně s tou barcelonskou nemůže měřit, tamní fasáda má v hrubých rysech hodně podobné zakončení, i když místo mozaiky je motýl pouze kamenný (vizuálně to vypadá asi jako bychom srovnávali skicu s hotovým dílem). Bohužel se neví, kdo dům v Granollers vyprojektoval, ale právě jeho motýl je vodítkem, že šlo pravděpodobně opět o Josepa Granera.

Josep Graner i Prat (1844-1930) se narodil ve vesničce Casserres v srdci Katalánska. Jeho umělecký talent ho dovedl na studia do Barcelony, kde roku 1872 získal titul stavebního inženýra. Nebyl tedy "plnohodnotným" architektem na rozdíl od většiny slavnějších kolegů z období modernisme, i když většina jeho učitelů později vzdělávala i ony "opravdové" architekty. Věnoval se především menším zakázkám (rekonstrukce domů či bytů, další drobné úpravy) a územnímu plánování. Jeho tvorbu dnes nalezneme především v Barceloně, Sitges a ve městě Montcada i Reixac. Bezesporu nejslavnějším Granerovým domem je Casa Fajol, ale za zmínku stojí i několik staveb, například Torre Valentí (1927) či Casa Cuyàs (1928), v Montcada de Reixach, kde byl Graner v letech 1880-1915 městským poradcem pro otázky urbanismu a kde se podílel na rozšiřování města po pádu středověkých hradeb.

Casa Fajol, BCN, (Foto: wikipedia.org)

Žádné komentáře:

Okomentovat