29. 7. 2012

Jimmy Jump


Dnešní katalánská osobnost je vskutku rozporuplná. Svým osobitým způsobem se totiž dopracoval k pozici možná nejlépe zviditelněného Katalánce na celé planetě dbaje přitom i na náležitou národní image. Jeho metody se však ne vždy setkávají s pochopením a kupříkladu jiný jeho slavný krajan, moderátor a bavič Andreu Buenafuente, prohlásil v přímém přenosu, že se za něj hluboce stydí a považuje ho za "imbecila". I vy jste o něm již někdy slyšeli - možná jste ho zahlédli mihnout se v některé z vrcholných televizních událostí nebo alespoň v televizních zprávách. Dámy a pánové, Jimmy Jump!

Neúspěšný pokus Jimmyho Jumpa nasadit barretinu na vítězný pohár
na MS ve fotbale 2010 (Foto: www.as.com)
Jimmy Jump je, řekněme, umělecké jméno chlapíka z katalánského města Sabadell, jehož v běžném civilním životě můžete poznat pod jménem Jaume Marquet i Cot (1976). Jimmy Jump však rozhodně není umělcem v pravém slova smyslu, i když... dokázat vykouzlit úsměv na rtech stovkám milionům lidí by se snad za umění pokládat dalo. Jimmy Jump je totiž profesionální narušitel. Takový ten týpek, co se najednou zjeví odnikud uprostřed fotbalového zápasu a chvíli teatrálně poskakuje po hřišti, dokud se na něj lvími skoky nevrhne tucet členů ochranky.

Ale pozor, Jimmy Jump rozhodně není nějaký pomatenec nebo extremistický aktivista. Na svých vlastních webových stránkách prohlašuje, že jeho hlavním cílem je nabídnout divákovi show. A rozhodně přitom nikomu neublížit. Jeho poznávacím znamením oproti ostatním notorickým narušitelům televizních přenosů je typická katalánská čapka - tzv. barretina, kterou sám nosí a kterou se také často snaží nasadit některým ze svých "obětí". Občas si na pomoc vezme i katalánskou vlajku. Je vášnivým fanouškem FC Barcelona, avšak jeho akce se rozhodně neomezují jen na fotbalová klání. Pojďme se nyní podívat na největší úspěchy Jimmy Jumpa, jak uvidíte, řeči o stovkách milionů diváků rozhodně nebyly přehnané.

Kromě několika zápasů FC Barcelona (například i slavné El Clásico nebo finále Ligy mistrů) se objevil i ve finále Mistrovství světa ve fotbale 2010, kdy jen včasný zásah ochranky zabránil tomu, aby se mistrovská trofej stala nositelkou barretiny. Několikrát účinkoval během zimní i letní olympiády, v Davis Cupu, objevil se také na několika prestižních módních přehlídkách nebo na býčích slavnostech v Pamploně. Mezi jeho "nejzdařilejší" kousky se pak také počítá krátký proslov na udělování španělských filmových cena Goya 2011 nebo taneční kreace v Eurovision 2010. A fanoušci F1 určitě jen tak nezapomenou na jeho šílený běh po trati ve španělské GP roku 2004 (kde jinde než na okruhu v Barceloně...). Zkrátka a dobře, tenhle chlapík byl v posledních letech skutečně hodně vidět! Jeho nejlepší kousky si můžete vychutnat na vybraných videích.

Podle zpráv z roku 2014 však Jimmyho kariéra bude po nějakou dobu stagnovat. Jeho výstupy jsou totiž často hodně drahou sebeprezentací, jelikož si za ně vysloužil řadu pokut. Celkem se jeho dluh na pokutách odhaduje na 300 000 €, což bude Katalánec nejspíše splácet do konce života. Žádné komentáře:

Okomentovat