30. 5. 2012

Katalánský původ Realu Madrid CF

Katalánský vliv sahá někdy hodně daleko. A často vás zavede do míst vskutku nepředstavitelných. Alespoň pro mne bylo až donedávna zcela nepředstavitelné, že by na něčem tak bytostně antikatalánském, jak je dnes i v celém průběhu historie vnímán Real Madrid, mohlo být cosi původem ze severovýchodu Pyrenejského poloostrova. Katalánsko a Real Madrid jsou totiž dva poměrně neslučitelné koncepty. O to víc zvláštní je skutečnost, že fotbalový klub z Madridu byl založen dvěma Katalánci.

Joan Padrós Rubió (1869-1932) a Carles Padrós Rubió (1870-1950), rodáci z barcelonské čtvrti (tehdy ještě samostatné vesnice) Sarrià totiž stáli přímo u zrodu slavného "Bílého baletu", jak se často madridskému klubu přezdívá. Real Madrid oficiálně vznikl roku 1902 a ačkoliv je za historicky prvního prezidenta klubu považován Julián Palacios, největší roli při vzniku tohoto odvěkého soupeře FC Barcelona sehráli právě zmiňovaní katalánští bratři. Starší Joan dělal prezidenta Realu první dva roky (1902-1904), mladší Carles pak následujících 5 let (1904-1908). Právě Carles byl z historického hlediska jedním ze skutečných otců španělského fotbalu. Kromě podílu na založení madridského klubu byl také aktivním fotbalovým rozhodčím a novinářem (inu, tehdy toto všechno šlo spojit do jednoho :-)), avšak byl též velikým fotbalovým "aktivistou". Jeho přičiněním vznikli předchůdci dvou nejdůležitějších fotbalových soutěží ve Španělsku - La Liga a Copa del Rey (tedy španělská liga a národní pohár). Aby toho nebylo málo, měl prsty i ve vzniku Španělské královské fotbalové federace a výrazně přispěl i ke vzniku FIFA. Zkrátka zasloužilý průkopník fotbalu.

Taková je tedy podivná historie začátků španělského fotbalu. Zatímco v Barceloně zakládal fotbalovou tradici Švýcar Hans Gamper, historicky největšího soupeře Katalánců - slavný Real Madrid - založili právě dva Katalánci. A co na tuto lehce pozapomenutou historickou skutečnost současní fandové v internetových diskuzích?

Barcelonista: "Koneckonců, vše, co je dobré, pochází z Katalánska..."
Madridista: "Aspoň že uznáš, že Real Madrid je dobrý...


Žádné komentáře:

Okomentovat