6. 5. 2012

Desigual

  
Foto: www.desigual.com
Jednou ze současných světových ikon Katalánska je oděvní firma Desigual. Pestré a nápadité oblečení bylo po dlouhá léta exkluzivním zbožím za odpovídající vysoké ceny. V posledních letech se ale Desigual vrhl na dobývání světových trhů. Značka se rok za rokem popularizuje a pomalu přestává být exkluzivní. Na druhou stranu originalita oblečení prozatím zůstala zachována. Bohužel i stále poměrně vysoké ceny...

Historie značky Desigual se začíná psát v roce 1984, kdy bratři Christian a Thomas Meyerovi na Ibize vytvářejí první kousky do té doby ojedinělého oblečení. Firma zprvu sázela především na strategii drobné a exkluzivnější značky, od roku 2002 se však snaží působit globálně. Od daného roku Desigualu neustále roste obrat a síť rozšiřuje svou působnost po celé Evropě a později i na ostatní kontinenty. Oblečení (ale nyní i obuv či bytové doplňky) Desigual naleznete v několik stovkách kamenných prodejen rozesetých po celém světě, kromě vlastních obchodů lze koutek značky Desigual nalézt i prodejnách s mixem značek, typicky například v obchodních domech (např. El Corte Inglés, Peek & Cloppenburg, apod.). Populární je Desigual zejména v celé Evropské unii, dále potom například v Andoře, Bahrajnu, Brazílii, Číně, Indii, Indonésii, Kanadě, Saúdské Arábii, Singapuru, Thajsku či v USA. V poslední době se Desigual začíná zaměřovat i na trhy v Jižní Americe a Mexiku. Popularitu si tento katalánský oděvní řetězec vydobyl i netradičními reklamními kampaněmi, například od roku 2011 slavnou "Přijď (skoro) nahý, odejdi oblečený".

Foto: www.desigual.com
Od června 2013 má firma svou globální základnu v Barceloně (předtím měla různá oddělení ještě v Holandsku a na Ibize) v nové budově vytvořené přímo na zakázku od katalánského architekta Ricarda Bofilla. Toto sídlo naleznete poblíž starého barcelonského přístavu hned vedle luxusního Hotelu W. Již několik let můžete produkty Desigual sehnat i v České republice. Veliký obchod Desigual naleznete v centru Prahy na Václavském náměstí, menší potom například v brněnské Vaňkovce. V rámci ostatních obchodních domů či obchůdků s mixem značek jsou k nalezení i v dalších městech jako Hradec Králové, Olomouc či Ostrava. V malých obchůdcích lze nicméně Desigual objevit i v menších městech jako třeba Litoměřice.

Pokud vás toto pestrobarevné oblečení výrazně zaujalo, rozhodně se vyplatí nakupovat v zahraničí, hlavně přímo ve Španělsku (pokud máte zrovna cestu). Je to tam zkrátka levnější. Úplným trhákem jsou potom španělské Desigual Outlety, v nichž se dají najít krásné kousky i se slevami přes 70%. Pozor též na kvalitu. Ta je totiž značně rozdílná a občas zrovna neodpovídá ceně. Zatímco trička, boty nebo košile docela drží, krásné desigualovské kabáty nebo kabelky jsou někdy pouze jednosezonní; zvláště pozor na snadno uvolněné knoflíky a děravé kapsy. Jestli vás Desigual toliko neoslovil, můžeme doporučit ještě jeho ryze katalánskou neglobalizovanou konkurenci - Custo Barcelona. Tato oděvní značka má podobný styl jako Desigual, což také vedlo k soudnímu sporu mezi těmito dvěma značkami, když návrhář a majitel Custo Barcelona nařkl Desigual z plagiátorství. (Aktualizováno: 04/2014)

Foto: www.desigual.com

1 komentář:

  1. V Litoměřicích? I pravý? Kde? Vím, že mamka prodavá faky :P

    OdpovědětVymazat