20. 5. 2012

Custo Barcelona

  
Foto: www.custo.com
Během průmyslové revoluce se Barcelona stala jihoevropským Manchesterem. Textilní tradice je v Katalánsku patrná dodnes. Vznikla zde řada dnes velice známých značek jako Desigual nebo Mango. Jednou z těch méně známých je Custo Barcelona.

Custo si v originalitě rozhodně nezadá se svým velkým konkurentem Desigualem. Podobně jako známější konkurent bylo i Custo počinem dvou bratrů někdy v půlce 80. let minulého století. Bratři David a Custo Dalmau se pokusili prorazit s v té době asi příliš odvážnými návrhy triček, ale jejich je neopouštěl. K nápadu se vrátili v roce 1996 a roku 2001 si otevřeli první obchůdek značky Custo Barcelona ve čtvrti Born. Od té chvíle začal boom originálního oblečení. I když se bratři zpočátku soustředili především na netradiční a originální trička, dnes už značka vyrábí celou řadu designových produktů od oblečení po bytové i kancelářské doplňky. V roce 2008 dokonce pod touto značkou vznikl i parfém.

Samotný návrhář, Custo Dalmau, se narodil roku 1959 v malé katalánské vesničce Tremp, avšak od svých pěti let i s rodinou žil v barcelonské čtvrti Gràcia. Tamní prostředí a posléze dlouhé cesty vlakem do kampusu Universitat Autònoma de Barcelona (studoval architekturu) poskytly Dalmauovi mnoho inspirace. V rámci studií působil nějaký čas i v USA, získané kontakty a inspirace surfařskou módou mu později v textilním podnikání hodně pomohly.

Custo Barcelona zatím není tak globalizovanou značkou, jako se to povedlo Desigualu. Například v České republice zatím na oblečení této značky spíš nenarazíte. Populární je naopak po celém Španělsku, v Itálii, Francii, Velké Británii, Saúdské Arábii, Číně a Portoriku. Velice populární je i v části USA. Již od roku 1997 je Custo Barcelona účastníkem prestižního New York Fashion Week. Pravý americký úspěch této značky však začal na opačné straně kontinentu - Dalmauovým se podařilo dostat některé ze svých návrhů do obchůdků v Los Angeles, kam chodívají nakupovat například hollywoodské hvězdy. Oblečení značky Custo Barcelona se tak objevilo například ve známých seriálech Přátelé nebo Sex ve městě. Občas se v nich po ulicích či na plátně procházely i přední herecké hvězdy jako Penélope Cruz, Julia Roberts, Natalie Portman, Brad Pitt nebo Madonna. Do budoucna tedy mají slušně našlápnuto, uvidíme, jak se jim bude dařit a kdy značku přivítáme i v České republice.

Foto: www.custo.com
Foto: www.custo.com

Žádné komentáře:

Okomentovat