12. 2. 2012

Santa Eulàlia de Barcelona

12. únor je dnem, kdy Barcelona slaví svátek své patronky - svaté Eulálie. Na půlku února tak vždy připadnou městské slavnosti spojené s mnoha kulturními akcemi, například jde o jeden z mála případů, kdy má barcelonská radnice den otevřených dveří. Kdo však byla tajemná Eulálie a jaký pohnutý osud ji učinil svatou?

Sv. Eulàlia
Els Josepets, Gràcia
Vše je založeno na legendě, která se traduje již od sedmého století našeho letopočtu, jelikož právě v něm (konkrétně roku 633) byla Eulálie svatořečená. Eulálie (zkráceně "Laia") se údajně narodila roku 290 poblíž Barcelony, v místech kudy dnes vede carrer del Desert (Sarrià). V té době drsný římský císař Dioklecián horlivě pronásledoval všechny křesťany. Když bylo Laie 13 let, projevila obrovskou odvahu, neboť se vydala přímo za barcelonským vladařem, aby si na toto císařské pronásledování stěžovala, jelikož i ona sama pocházela z křesťanské rodiny a velice ji celá situace trápila. Vladař se ji snažil přinutit, aby se vzdala své víry, avšak neuspěl. Nakonec tedy pro Laiu přichystal tolik příležitostí kacířství odvolat (=mučení), kolik jí zrovna bylo let. Podle legendy musela podstoupit tak nechutná muka, že se to člověku ani nechce opakovat. Mezi nimi figurovalo například pálení žhavými uhlíky, skřipec nebo lití vroucího oleje a roztaveného olova do ran. Podle legendy byl obzvlášť krutým devátý stupeň mučení - malá Laia byla uvězněna v sudu plném střepů, hřebíků a dalších ostrých předmětů, a takto ji nechali 13x skutálet s kopce v místě, jehož název dodnes tuto tragickou událost připomíná (carrer de la Baixada de Santa Eulàlia). Nakonec byla ukřižována na šikmém kříži. Legenda praví, že v ten den - 12. února 303 - Barcelonu zasypal sníh, aby tak přikryl dívčinu nahotu.

Ostatky svaté Eulálie jsou pochovány v barcelonské katedrále, která je právě Eulálii zasvěcena. Existuje ještě jedna legenda související s Laiou. Od roku 1868 se Laia o pozici patronky Barcelony dělí s Mercè, na jejíž počest se každé září pořádá hlavní městská slavnost (festa major). Říká se, že kvůli tomu, že na ni Barceloňané takto zapomínají, skrápí město každoročně svými slzami právě během oslav svátku MercèNa závěr je ještě třeba podotknout, že podobná historie se týká i Eulálie z Méridy. Dodnes se tak historici přou o to, ke které z dívek se vlastně tato historie váže. Velká část z nich přitom tvrdí, že původ této legendy patří opravdu spíše do Extremadury a v Katalánsku si ji přivlastnili právě někdy okolo 7. stol.

Žádné komentáře:

Okomentovat