29. 2. 2012

29-F: Studentské protesty na katalánský způsob

Výjimečné datum 29. února bylo tento přestupný rok především ve znamení studentských protestů. A to nejen v České republice, ale hlavně v Katalánsku. V Česku probíhá Týden neklidu především kvůli ohrožení akademických svobod, i když podle mého názoru se na této vlně veze mnoho odpůrců školného, proti kterému však protesty až tak namířeny nejsou. Ale řekněme si to upřímně, o peníze jde určitě taky.

Zdroj: Barcelona Televisió
Co se týká katalánských protestů, tam o ně jde především. Katalánská vláda stále víc a víc škrtá a sektor vzdělávání přichází o stále větší množství peněz. No, škrty se ostatně daly čekat, když se k vládě dostane pravice, ale teď už je asi pozdě nad tím hořekovat. Faktem je, že španělské (katalánské) protesty by alespoň v rámci mezí měly být vzorem pro ty české. Protože, řekněme si upřímně, procházka pár tisícovek studentů ulicemi Brna nebo Prahy není nikterak závratným činem i přes nepřízeň počasí. Jednoduše taková forma protestu nikoho nedojme a jen těžko něco změní. Forma protestů v Katalánsku je mnohem radikálnější, byť výsledky přináší zhruba stejné, jelikož v Barceloně jsou ostré protesty častější a společnost je tak na ně zvyklá. Dokud čeští studenti nezačnou stávkovat a zavírat se na univerzitách, nijak zvlášť se svým hloupým ministrem nepohnou.

Barcelona tedy v den s tak zvláštním datem 29. února 2012 zažila další silnou vlnu studentských protestů se vším všudy. Desetitisíce rozhořčených studentů, hořící popelnice, poničilo se pár aut (hlavně těch policejních) a mossos zase rozdali pár tvrdých ran obušky. Prostě taková ta barcelonská klasika, na kterou už si všichni zvykli. Právě proto, že jsou v Barceloně takové protesty poměrně časté, nedá se od nich mnoho čekat. Krize je krize. Nicméně udělat stávku, zavřít se na univerzitě, přerušit provoz na důležité dopravní tepně, to jsou klasické zbraně západních studentů. Tomu bychom se měli přiučit, lépe by se bojovalo za akademické svobody...


Žádné komentáře:

Okomentovat