10. 1. 2012

Tramvajová stávka v Barceloně

Barcelona rok 2012 začala poměrně nepříjemným zvýšením cen jízdenek. Jedna cesta metrem nebo autobusem vás nyní v katalánské metropoli vyjde na 2 eura (což je o 38% víc než loni) a nejoblíbenější jízdenka na 10 jízd T-10 zdražila na 9,25 euro, zatímco loni se dala pořídit i za necelých 8 euro. To se samozřejmě nikomu nezamlouvá a v Barceloně už za prvních několik dní stihla vzniknout iniciativa TMB51 (tmb51.wordpress.com), která odkazuje na historickou barcelonskou tradici stávky v podobných situacích. O jakou historickou záležitost se jedná? To se hned dozvíte.

Tramvajová stávka 1951
Na počátku 50. let bylo Španělsko ještě stále zbídačené po občanské válce a zatímco platy šly dolů, ceny všeho naopak rostly. Města jako Barcelona nebo Madrid byla obklopena chudými čtvrtěmi, které bychom klidně mohli nazývat slumy. V takovémto společenském klimatu bylo od března 1951 v Barceloně ohlášeno 40% zdražení cen tramvajových jízdenek. Bojkot na sebe nenechal dlouho čekat a i když tehdy neexistovaly komunikační prostředky jako Facebook, pomocí letáků se dosáhlo úchvatných čísel. Podle dobových informací se k bojkotu přidalo okolo 97% všech cestujících tramvají. V mnoha případech se k nim připojili i sami řidiči. Docházelo k mnoha sabotážím a ulice byly plné lidí, kteří se všude vydávali pěšky. Po zhruba dvou týdnech tohoto masivního protestu už byly ztráty dopravy neudržitelné a ceny za jízdenky se opět vrátily na předstávkovou úroveň. Nezvládnutí protestů taky stála křeslo například barcelonského starosty.

Tím nejdůležitějším však je, že se jednalo o první skutečně významnou stávku, protifrankistický protest od konce občanské války v roce 1939. Původní vzbouření se proti cenám jízdného se totiž postupně změnilo na stávku dělníků, když se po pár dnech přidaly i odbory. Svým způsobem to tedy byl úspěšný protest, jenž znamenal větší odhodlání obyčejných lidí jít do stávek a protestů, které byly ve frankistickém Španělsku zcela zakázány.

Tramvajová stávka 1957
Velice podobná situace jako v roce 1951 se odehrála i o 6 let později, tentokráte to však pro Barceloňany bylo o trochu těžší vzhledem k době konání stávky: 14. - 25. ledna 1957. To je zima i v Barceloně... Kromě zvýšení jízdného to byla opět i příležitost k protestu proti frankistickému režimu.

Současná stávka cestujících zatím tak velký dosah nemá a svou nevoli lidé vyjadřují především na sociálních sítích. I když dnes bylo zaznamenáno několik incidentů jako propíchané pneumatiky nebo posprejované a poničené turnikety, cestujících v metru neubylo. Budeme sledovat i nadále...

Žádné komentáře:

Okomentovat