5. 1. 2012

Palau de les Heures

Barcelona je turistické město s nekonečným množstvím památek a nádherných míst. Jedním z nich je i Palau de les Heures s přilehlým parkem. Není to ovšem typicky barcelonské místo, jelikož je poměrně neznámé i mezi obyvateli samotnými. Pokud hledáte vskutku klidné a krásné místo, toto je jeden ze žhavých tipů!

Jardins del Palau de les Heures se nacházejí ve čtvrtí Montbau na úpatí pohoří Collserola v sousedství mnohem známějšího a populárnějšího Parc del Laberint d'Horta. Nejlépe se k němu dostanete metrem L3, stanice Montbau nebo Mundet. Impozantní stavbu se čtyřmi věžemi ve stylu francouzských château obklopuje park plný nejrůznější rostlin, především palem, magnólií a břečťanů (heura = břečťan v katalánštině).

Historie tohoto místa však není až tak dlouhá, jak by se mohlo zdát. Dříve zde stávala masia Can Duran, kde se podle pověstí okolo roku 1875 udál blíže neurčený zločin z vášně. Roku 1893 se majitelem Can Duran stal Josep Gallart Forgas, typický představitel katalánské buržoazie přelomu XIX. a XX. století, který zbohatl v zámoří. Ten se rozhodl postavit si na tomto místě reprezentativní letní sídlo, jehož stavbou byl pověřen barcelonský architekt August Font i Carreres. Stavba byla dokončena v roce 1895, Josep Gallart si ovšem rezidence užil jen několik let, jelikož roku 1898 zemřel. Jeho potomci však palác obývali až do občanské války (1936-1939), kdy ho zabrala katalánská Generalitat a nějakou dobu v něm bydlel i prezident Generalitat Lluís Companys, jelikož díky geografické poloze paláce ho bylo těžké bombardovat. Josep Gallart Folch, syn původního vlastníka dokonce během náletů na Barcelonu poskytl frankistům letecké snímky paláce, aby ho tito dokázali lépe zaměřit, avšak ani to nepomohlo.

Po válce se do rezidence nastěhoval opět Josep Gallart Folch, ale v 50. letech ji prodal a v roce 1972 málem došlo k tomu, co se nepodařilo frankistickým stíhačům, paláci hrozilo srovnání se zemí. Místní obyvatelé se však za palác postavili a ten se nakonec podařilo zachránit. Na konci 90. let se budova i přilehlé zahrady kompletně zrenovovaly a v roce 1999 se zpřístupnily veřejnosti. Palau de les Heures v současnosti slouží studentům coby součást Fundació Bosch i Gimpera - Universitat de Barcelona.

I když by se tedy dalo říct, že palác nyní slouží jako vysoká škola, areál rozhodně během roku působí velmi klidným dojmem. Do tohoto parku ovšem nemůžete s pejskem ani na kole. A pokud chcete hrát fotbal, je také lepší si najít nějaké jiné místo. Zkrátka a dobře, tento krásný kousek Barcelony je třeba zachovat i pro další generace, za svou stoletou historii si toto místo už užilo své.

Palau de les Heures, 2011

Žádné komentáře:

Okomentovat