5. 1. 2012

Catalunya - Tunísia (0:0) Trofeu Catalunya Internacional

Trofeu Catalunya Internacional, to je název ceny pro vítěze zápasu, který každoročně pořádá Katalánský fotbalový svaz. O katalánské fotbalové reprezentaci, která nemůže být kvůli opozici Španělska členem FIFA ani UEFA, a proto se sama nemůže účastnit soutěží jako Mistrovství světa nebo Mistrovství Evropy ve fotbale. Jediné, co Katalánci mohou pořádat, jsou přátelská utkání, a to je právě případ Trofeu Catalunya Internacional.

Jeho poslední dějství se odehrálo 30. prosince 2011 na Estadi Olímpic Lluís Companys v Barceloně. Hostujícím mužstvem byla tentokrát reprezentace Tuniska, která si nakonec trofej odnesla za remízu 0:0. Každoroční přátelské utkání na Montjuïcu sledovalo 36 545 diváků, z nichž většina toho využila k tradiční prezentaci independistických nálad. Kromě toho je však utkání katalánské reprezentace úplně stejné jako u jiných zemí. I když vřelejší. Většina z fanoušků je vyzbrojena vlajkou a zná svou hymnu. Tak jako všude na jihu jsou místní fans velice horkokrevní a jediný rozdíl oproti fanouškům ostatních zemí přichází ve chvíli, kdy je třeba nadat rozhodčímu. V Katalánsku totiž rozhodčí není "vůl, prase, blbec..." ale "Španěl". I když tentokráte absentoval Carles Puyol, na hřišti byla k vidění dobrá polovina slavné Barçy - Xavi, Busquets, Valdés, Cesc a nebo třeba nyní exbarcelonský Bojan Krkic, gólový rekordman Trofeu Catalunya Internacional. Doplňovali je hráči Espanyolu Barcelona a barcelonských mladíků, kteří do několika let budou patřit k oporám slavného týmu FC Barcelona.

Když se ohlédneme za uplynulými vydáními tohoto svátečního zápasu, nejkvalitnějším a  nejslavnějším byl bezesporu hned první ročník, v němž Katalánsko vyzvalo Argentinu. Domácí se nakonec radovali z vítězství 4:2 a pro kouče katalánské reprezentace Johanna Cruyffa to byla parádní premiéra, protože dokázal porazit výběr plný hvězd dirigovaný Diegem Maradonou. Zápas se odehrál 22. prosince 2009 na Camp Nou před zraky 53 120 diváků. I když Katalánsko vyhrálo, zápasu trochu chyběla třešinka na dortu, jelikož za Argentinu nakonec nenastoupil barcelonský miláček Lionel Messi.

Trofeu Catalunya Internacional 2010 se odehrál 28. prosince 2010 tentokrát již na Montjuïcu s účastí 28 150 návštěvníků a Katalánsko porazilo poměrem 4:0 Honduras. Dvěma góly se zaskvěl Bojan Krkic, jenž se tak s celkovými třemi góly stal lídrem tabulky střelců tohoto tradičního zápasu.


Žádné komentáře:

Okomentovat