19. 12. 2011

Katalánské kulinářské kvarteto

Jak již bylo psáno v předchozím gastronomickém článku, Katalánsko je svým způsobem kulinářskou velmocí. Svědčí o tom několik ukazatelů - kupříkladu více než 25 restaurací, které se mohou pyšnit alespoň jednou hvězdou Michelin, z čehož ještě v roce 2010 hned 4 z nich dosáhly dokonce na tři michelinské hvězdičky. Katalánští kuchaři však svým uměním také výrazně ovlivňují světovou gastronomii, přičemž nejznámějším z nich je bezesporu Ferran Adrià. Pojďme se nyní v krátkosti podívat na celé kvarteto nejvýznamnějších katalánských šéfů...

FERRAN ADRIÀ (*1962)
To nejpodstatnější o něm víte již z předešlého článku, léta nejlepší kuchař světa a majitel nejlepší restaurace světa El Bulli. Rodák z l'Hospitalet de Llobregat přitom svou kariéru začínal pěkně od začátku, jak by to nejspíš mělo být - umýváním nádobí v jedné restauraci v Castelldefels. Čtyři roky pak putoval z restaurace do restaurace a postupně zdokonaloval své umění, až přišel rok 1984 a Adrià spojil svůj další život s El Bulli, kde jeho hvězda rychle stoupala. Zbytek historie už známe, kreativita tohoto Katalánce změnila světovou gastronomii a jemu samotnému přinesla mnoho slávy a nejrůznějších ocenění. Považte, že jeho sláva mu přinesla i vlastní simpsonovskou postavičku! Na závěr nesmíme zapomenout ani na Alberta Adrià, Ferranova bratra, který sice nedosahuje takového věhlasu, nicméně taktéž patřil mezi stěžejní postavy restaurace El Bulli a mnozí ho považují za stejně talentovaného kuchaře, jakým je jeho starší a slavnější bratr.

SANTI SANTAMARIA (1957-2011)
Druhým významným představitelem katalánské kuchyně byl Santi Santamaria, do jisté míry protiklad Ferrana Adrià. Především tím máme na mysli styl vaření, jelikož Santamaria patřil mezi ty největší kritiky molekulární gastronomie a ve své poslední knize tyto molekulární kuchaře v čele s Ferranem Adrià vyzýval k tomu, aby uveřejnili, z jakých surovin se vlastně jejich pokrmy skládají, a nařkl je z toho, že vaří něco, co by ani oni sami nikdy nejedli. Ovšem i on zažil raketovou kariéru spojenou s jedinou restaurací, kterou si sám v roce 1981 založil. Podnik Can Fabes, jenž nalezneme v městečku Sant Celoni, se již od roku 1994 mohl pyšnit třemi michelinskými hvězdami a Santamaria se tehdy stal prvním Kataláncem, kterému se takového ocenění dostalo. Tato pohádka však končí v roce 2011, jelikož Santamaria umírá v Singapuru na infarkt. 

Carme Ruscalleda
(Foto: wikipedia.org)
CARME RUSCALLEDA (*1952)
Jediná žena tohoto kvarteta, avšak o to to jedinečnější. Je totiž jedinou ženou na světě, která má celkem 5 michelinských hvězd, z toho 3 má její kmenová restaurace v Sant Pol de Mar, na půl cesty mezi Barcelonou a Gironou, a zbylé dvě má její druhá restaurace, kterou otevřela v roce 2004 v Tokiu. Tak jako její mužští kolegové i ona se věnuje publikování kulinářských knih, přičemž nejvíce se zaměřuje na středomořskou stravu.

JOAN ROCA I FONTANÉ (*1964)
Nejmladším a zároveň asi nejméně mediálně známým členem tohoto kulinářského kvarteta je Joan Roca, majitel skvělé restaurace El Celler de Can Roca (zal. 1986, typická katalánská kuchyně), kterou naleznete v Gironě. Joan však není na vše sám, jelikož tuto restauraci provozuje ještě se svými dvěma bratry. V roce 2009 El Celler de Can Roca dostal svou třetí michelinskou hvězdu a pro letošek byl vyhlášen druhou nejlepší restaurací světa. Dá se očekávat, že v dalších letech budou bratři mířit ještě výš. A za kolik se v takové druhé nejlepší restauraci světa dá najíst? Za menu o pěti chodech a dvou zákuscích zaplatíte pěkných 125 euro. Více na: www.cellercanroca.com.

Celler de Can Roca a tři michelinské hvězdičky (Foto: www.abc.es)

Žádné komentáře:

Okomentovat