23. 11. 2011

Katalánské řeky

Všeobecně rozšířený názor, že ve Španělsku je málo řek, v Katalánsku až tolik neplatí. Řek, říček a potůčků je tu dostatek. Naprostá většina řek v Katalánsku odtéká do Středozemního moře, výjimku tvoří pouze řeka Garona se svými přítoky, která odtéká do Atlantického oceánu. Ty největší a nejvýznamnější (celkově jich je samozřejmě mnohem víc) si představíme v dnešním článku.

GARONA
Pramení ve Val d'Aran v srdci katalánských Pyrenejí. Existují tři hlavní teze, kde přesně řeka pramení, avšak dá se úspěšně tvrdit, že má zkrátka více pramenů a žádný nelze označit jako hlavní a jediný. Všechny prameny se nacházejí ve výšce okolo 2 000 metrů nad mořem. Celkem má Garona 647 km. Protéká již zmíněným údolím Val d'Aran a poté teče Francií až do Atlantiku.

FLUVIÀ
Pramení ve výšce zhruba 920 metrů v komarce Garrotxa. Celkem měří 97 km a protéka například městy Olot nebo Besalú. Do Středozemního moře se vlévá poblíž města Empuriabrava. Velké deště z roku 1940 na řece Fluvià způsobily silné a ničivé záplavy.

TER
Pramení ve výšce takřka 2,5 km v oblasti Ulldeter poblíž vesnice Setcases. Teče v délce 208 km a vlévá se do moře u Estartitu. Na řece je vybudováno několik přehrad a má velký význam pro zemědělství a průmysl ve svém okolí. Protéká například městy Ripoll, Torelló, Manlleu, Girona nebo Verges.

ONYAR
Patří mezi ty méně významné řeky, měří jen 34 km a je přítokem řeky Ter, do níž se vlévá v Gironě, nicméně právě díky skutečnosti, že protéká centrem Girony, je řekou velice známou a oblíbenou. V minulosti řeka Onyar způsobovala v Gironě záplavy (největší asi v roce 1962), v současnosti už je ale vše vyřešené tak, aby k nim nadále nedocházelo.

BESÒS
První barcelonská řeka. Vznikla spojením dvou říček Mogent a Congost a měří pouze 17,7 km. Do Středozemního moře se vlévá u Sant Adrià de Besòs. Její průtok během roku je značně proměnlivý. Vzhledem ke své malé délce a skutečností, že protéká velice hustě zalidněnou oblastí, byla řeka v 70. a 80. letech minulého století pravděpodobně tou nešpinavější v Evropě. To se v současnosti již zlepšilo.

LLOBREGAT
Druhá barcelonská řeka. Měří celých 170 km a právem tak patří mezi ty nejvýznamnější katalánské řeky. Název pochází pravděpodobně z latinského rubricatus, což znamená "červený", odstín, který řeka občas nabídne. Pramení v oblasti Castellar de n'Hug a do moře odtéká v El Prat de Llobregat hned vedle barcelonského letiště.

Podle barcelonských řek se určují například i jednotlivé chodníky...například na Passeig de Gràcia, aby došlo k jasnému odlišení strany, po níž kráčíme, se používá označení "Besòs" pro chodník vedoucí kolem Casa Milà, zatímco chodník vedoucí kolem Casa Battló nese označení "Llobregat".

ANOIA
Jeden z přítoků Llobregatu, pramení mezi Calafem a Argençolou. Meří 68 km a protéká mimo jiné městy Igualada nebo Martorell.

FRANCOLÍ
Pramení pravděpodobně v okolí Vimbodí a do moře odtéká v Tarragoně. Její tok měří 85 km.

SEGRE
Jedna z nejdůležitějších katalánských řek, dlouhá 265 km. Na konci svého putování se vlévá do Ebra, je na ní řada přehrad. Protéká mimo jiné městy jako Llívia, Puigcerdà nebo Lleida.

EBRE
Největší řeka na Pyrenejském poloostrově, měří celkem 910 km a v Katalánsku její pouť končí - rozlévá se ve velké deltě (500 km2) do Středozemního moře.

VALIRA
44 km dlouhá divoká řeka, která protéká například Andorrou, kde i pramení. Poté teče až do Seu d'Urgell. Za tímto městem se vlévá do řeky Segre.

NOGUERA PALLARESA
Pyrenejská řeka, která se vlévá do řeky Segre po nějakých 154 km. Pramení ve Val d'Aran a protéká kromě Katalánska i Okcitánii.

Žádné komentáře:

Okomentovat