29. 11. 2011

FC Barcelona

Ačkoliv by to mnohým mohlo připadat jako zdánlivě nadsazený nesmysl, fotbal patří mezi velice důležitou součást katalánských reálií. Tedy abychom byli přesní, jeden konkrétní fotbalový klub. A vlastně je to logické. Katalánsko v současnosti kvůli španělské nepřejícnosti nedisponuje vlastní fotbalovou reprezentací (tedy takovou, která by mohla hrát oficiální utkání jako Mistrovství světa apod.), na druhou stranu mají ale něco lepšího. Momentálně ten nejlepší fotbalový klub na světě...

Klub FC Barcelona byl založen 29. listopadu 1899 poměrně různorodou skupinkou britských, katalánských a švýcarských mladíků, jimž šéfoval Švýcar Joan (Hans) Gamper. Těch více než 110 let historie už vydalo na stohy knih a stovky internetových stránek a blogů. Na některé zajímavé kapitoly z historie nejslavnějšího katalánského klubu se určitě časem podíváme i na blogu Catalunya2011.

Dnes si jen ve stručnosti shrneme ty nejzákladnější informace, které je třeba mít na paměti, když se mluví o FC Barcelona a Katalánsku. Především si musíme uvědomit, že Barça je neuvěřitelně silnou celosvětovou značkou, geniální výkladní skříní, kterou se Katalánsko může pyšnit. Když zavítáte do afrických pouští, dalekého Japonska či na jihoamerické náhorní plošiny, pravděpodobně zdaleka ne vždy se vám dostane uspokojivé odpovědi na otázku: "Co je to Katalánsko?" Mnohem menší problém odpovědět budou mít domorodci jistě s otázkou na FC Barcelona. Barça je zkrátka globální značka, a proto je a měla by být nedílnou součástí katalánské (globální) identity.

Za ta léta klubem prošla řada fotbalových legend (Kubala, Cruyff, Maradona, Ronaldo, Messi,...), z nichž většina zažila neopakovatelnou atmosféru jednoho z nejslavnějších (a největších) fotbalových stadionů světa - Camp Nou (99 354 míst) dostavěný v roce 1957. Jedná se také o jeden z nejúspěšnějších týmů ve fotbalové historii. A nejen fotbalové; rozhodně je třeba připomenout, že FC Barcelona funguje jako "všeobecný" sportovní klub. Týmy v charakteristických červenomodrých (blaugranas) pruhovaných dresech působí i v odvětvích jako basketbal, volejbal, pozemní i lední hokej, atletika, ragby či baseball. Díky tomu ostatně již za ta léta klub nashromáždil stovky nejrůznějších trofejí, které hrdě vystavuje ve svém sportovním muzeu, mimochodem jednom z nejnavštěvovanějších muzeí na celém Pyrenejském poloostrově.

Barça, to je nejen historie, je to současnost, je to životní styl. A proto nelze vše pojmout do jediného článku. To ale nevadí, na našem blogu jsme FC Barceloně vyhradili samostatnou rubriku, ve které se časem dozvíte vše podstatné. Pro nedočkavé mezitím doporučujeme dvě klíčové webové adresy...Žádné komentáře:

Okomentovat